ورزش ایران وزنه برداری دوشنبه از ساعت 9:00 به مدت 55دقیقه

رادیو ورزش

ورزش ايران (وزنه برداري)

نگاه ویژه فدراسیون وزنه برداری به فرآیند استعدادیابی

برنامه "ورزش ایران وزنه برداری" دوشنبه 11 شهریور، با دکتر سمانه حاج حسینی، عضو کمیته استعدادیابی فدراسیون وزنه برداری، درباره المپیاد استعدادهای برتر گفتگو کرد.

1398/06/11
15:33

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی رادیو ورزش؛ دکتر سمانه حاج حسینی، عضو کمیته استعدادیابی فدراسیون وزنه برداری، در خصوص نحوه برگزاری المپیاد استعدادهای برتر گفت: کمیته استعدادیابی فدارسیون وزنه برداری با حمایت مرادی از سال 95 کارهای علمی و عملیاتی خود را آغاز کرد. از سال 94 مطالعات اولیه شروع شد و تمام مدلهای وزنه برداری دنیا را بررسی کردیم. حدود 110 شاخصه استعدادیابی در حوزه وزنه برداری یافت شد. سال 95 سعی کردیم مدل اولیه ایرانی را طراحی کنیم. با حمایت کمیته استعدادیابی و فدراسیون جشنواره ای در شهر گرگان برپا شد و از نونهالان وزنه برداری پسر دعوت کردیم که تمام 110 شاخص را اندازه گیری کنیم تا شاید مدل ایرانی را از آن دربیاوریم.
وی، ادامه داد: با استفاده از هوش مصنوعی و علم روز آمار توانستیم از بین 110 شاخص، 15 شاخص را استخراج کنیم که این شاخص ها معرف های خوبی بودند و می توانستیم اطمینان حاصل کنیم با 70 درصد دقت، افرادی که انتخاب می شوند آینده دار هستند.
دکتر حاج حسینی، تصریح کرد: خوشبختانه در سال 98 همان نونهالان ما به شکلی در مسابقات استعدادهای برتر ایرانیان راستی آزمایی شدند و همان نفراتی که در آن سال به عنوان استعداد به فدراسیون معرفی شدند، جزء مدال آوران سال 98 قرار گرفتند. قوت کار بهتر شد و انرژی تیم استعدادیابی بیشتر از قبل شد. پس از آن سعی کردیم در دیگر شاخص ها مثل حوزه روانی که ما آن زمان کم کاری کردیم و یا سواد مطالعاتی درستی در این زمینه نداشتیم را در سال 98 به شاخص هایمان اضافه کنیم.
وی، به تغییراتی که در این دوره از المپیاد استعدادهای برتر ایجاد شده است، اشاره کرد و گفت: امسال در شهر سنندج و شهر کرد 2 شاخصه مهم روانشناسی از نظر تیپ شخصیتی و تعهد ورزشی افراد به شاخص های بحث اندازه های پیکرسنجی، آمادگی جسمانی و همچنین مهارت های حرکتی آنها اضافه شده است.
برنامه ورزش ایران وزنه برداری، امروز با اجرای اسکویی و کارشناسی اقبالپور روی آنتن رفت. این برنامه روزهای دوشنبه هر هفته ساعت 9:00 به مدت 60 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
ورزش ایران (وزنه برداری)