ورزش ایران وزنه برداری دوشنبه از ساعت 9:00 به مدت 55دقیقه

رادیو ورزش

ورزش ايران (وزنه برداري)

استعدادیابی پلی به سمت قهرمانی

برنامه "ورزش ایران وزنه برداری" دوشنبه 18 شهریور، با حسین مقامی، دبیر اسبق فدراسیون وزنه برداری و رئیس هیأت وزنه برداری قزوین، درباره استعدادیابی در وزنه برداری گفتگو کرد.

1398/06/19
09:08

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی رادیو ورزش؛ حسین مقامی، دبیر اسبق فدراسیون وزنه برداری و رئیس هیأت وزنه برداری قزوین، در ارتباط با بحث استعدادیابی در وزنه برداری بیان کرد: استعدادیابی یکی از بهترین فاکتورها برای شناسایی ورزشکاران است. ورزش قهرمانی امروز در دنیا به عنوان یک تجارت شناخته می شود. قانون تجارت می گوید با حداقل سرمایه و اتلاف وقت، حداکثر بهره برداری را داشته باشیم. بر همین اساس امروز بیشتر کشورهای توسعه یافته به دنبال شناسایی استعدادها جهت آموزش و پرورش آنها برای حضور در رقابتهای المپیک و جهانی هستند.

وی، به ارائه تاریخچه استعدادیابی پرداخت و اظهار کرد: بحث استعدادیابی از اواخر سال 1960 در اروپای شرقی شکل گرفت. در آن دوران خیلی از کشورها سرمایه گذاری خوبی را روی استعدادها انجام دادند. برآیند آن هم المپیک سال 1972مونیخ بود. کشورهایی مثل آلمان شرقی، رومانی و بلغارستان در رشته های مختلف ورزشی توانستند مدالهای خوبی را کسب کنند.

مقامی، تصریح کرد: امروز بسیاری از کشورها برای اینکه بتوانند زودتر به اهدافی که در ورزش دارند دست پیدا کنند، اندیشمندان و محققانشان فاکتورهایی را استخراج کرده اند تا برای رشته های مختلف شاخصه هایی را تدوین کنند. یکی از مهمترین شاخصه ها بحث آنتروپومتری(پیکرسنجی) و وراثتی است که امروز در دنیا به شدت روی آن توجه شده است.

دبیر اسبق فدراسیون وزنه برداری با بیان اینکه به نظرم دیگر وقتش رسیده که ما هم در وزنه برداری به صورت علمی به موضوع بپردازیم، افزود: سالهاست ورزشکاران ما در استانها به صورت خودجوش زیر نظر مربیان تجربی به ورزش روی آورده اند؛ به طور مثال شاهین نصیری نیا یکی از افرادی است که به صورت وراثتی و با توجه به اینکه پدرش هم از قهرمانان خوب کشور بود، توانست موفق شود.

برنامه ورزش ایران وزنه برداری، با اجرای نوروزی و کارشناسی اقبالپور، روزهای دوشنبه هر هفته ساعت 9:00 به مدت 60 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
ورزش ایران (وزنه برداری)