ورزش ایران وزنه برداری دوشنبه از ساعت 9:00 به مدت 55دقیقه

رادیو ورزش

ورزش ايران (وزنه برداري)

تاریخ سازی حافظ قشقایی و دلایل طلسم 42 ساله وزنه برداری ایران

برنامه "ورزش ایران وزنه برداری" دوشنبه 1 مهر، در گفتگو با حسن حکیمیان، قهرمان اسبق وزنه برداری و داور بین المللی وزنه برداری، به بررسی سطح مسابقات جهانی و نقاط ضعف وزنه برداری پرداخت.

1398/07/01
13:36

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی رادیو ورزش؛ حسن حکیمیان، قهرمان اسبق وزنه برداری و داور بین المللی وزنه برداری، در ارتباط با مدال نقره جهانی حافظ قشقایی در دسته سبک وزن گفت: علت اینکه حدود 15 سال در دسته های پایین وزنه بردار نداریم، این است که در این اوزان پشتوانه سازی نمی شود. پس از مسابقات سال 1977 که محمد نصیری مدال نقره کسب کرد، سرمایه گذاری فدراسیون بیشتر در وزن های 75 کیلوگرم به بالا شد. در اوزان پایین دیگر کسی نتوانست مدالی کسب کند و مدال قشقایی یکی از افتخارات بزرگی است که بعد از 42 سال در حرکت دوضرب با 149 کیلوگرم در وزن 55 کیلوگرم بدست آمد.
وی، به تشریح علل ضعف وزنه برداری ایران در اوزان پایین پرداخت و گفت: یکی از مشکلات ما این است که با توجه به اینکه فدراسیون وزنه برداری از اوزان پایین در تورنمنت ها استفاده آنچنانی نمی کند، مربیانمان سرمایه گذاری کمتری روی این دسته انجام می دهند. از دیگر مشکلات این است که ورزشکاران نوجوان که به وزنه برداری گرایش پیدا می کنند، از مکمل ها و داروهایی که زیر نظر کارشناس نیست، استفاده می کنند و وزن های این نوجوانان به سرعت بالا می رود. سرمایه گذاری فدراسیون روی اوزان بالا به حدی بوده است که در این وزن ها ترافیک قهرمان داریم.
حکیمیان، افزود: در وزن های 83 کیلوگرم به بالا ما 2 تا 4 قهرمان داریم؛ حتی ورزشکارانی که قهرمان جوانان جهان می شوند و برمی گردند، محو می شوند. این نفرات تا به اردوی بزرگسالان می رسند با قهرمانان با تجربه مواجه می شوند و میدان به آنها داده نمی شود.
وی، خاطرنشان کرد: وضعیت تیم ما در مسابقات جهانی و آسیایی، در وزن های غیرالمپیکی بسیار عالی است و به راحتی می توانیم قهرمان شویم؛ اما چینی ها در دسته های المپیکی سرمایه گذاری می کنند. در المپیک و بازیهای آسیایی، با توجه به اینکه رقابت در کلیه رشته ها است، عناوین قهرمانی برای این تیم بسیار اهمیت دارد.
برنامه ورزش ایران وزنه برداری، امروز با اجرای نوروزی و کارشناسی اقبالپور روی آنتن رفت. این برنامه روزهای دوشنبه هر هفته ساعت 9:00 به مدت 60 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
ورزش ایران (وزنه برداری)