جهان ورزش (ورزش های راكتی) سه شنبه از ساعت 15:05 به مدت 50دقیقه

رادیو ورزش

ورزش ايران (ورزش هاي راكتي)

رایزنی با رئیس فدراسیون جهانی پدل در ایران

برنامه مجله ورزشهای راكتی سه شنبه 15 اسفند گفتگوی كیانی، گزارشگر رادیو ورزش با شاهرخ شهنازی، دبیر كمیته ملی المپیك درخصوص حضور رئیس فدراسیون جهانی پدل در ایران بود.

1396/12/16
09:02

به گزارش رادیو ورزش؛ كیانی، گزارشگر رادیو ورزش خبر داد: رئیس فدراسیون جهانی پدل به ایران آمد و دیداری با رئیس كمیته ملی المپیك داشت. شاهرخ شهنازی، دبیر كمیته ملی المپیك درباره رشته پدل توضیح داد: پدل یكی از زیرمجموعه های رشته اسكواش و تركیبی از اسكواش، تنیس و چند رشته دیگر است. می توان این رشته مفرح را بین خانواده ها و مدارس توسعه داد. حدود ده سال است كه پدل وارد ایران شده اما سالها پیش در اسپانیا، ایتالیا و آرژانتین توسعه پیدا كرده است.
وی اظهار كرد: فدراسیون جهانی پدل با مشاهده فعالیت های فدراسیون اسكواش علاقمند به ملاقات با سلیمانی، رئیس فدراسیون شد. ما به عنوان كمیته ملی المپیك اعلام آمادگی كردیم تا بستر توسعه در ایران را فراهم كنند و همچنین مسئولیت دبیرخانه پدل را به ایران واگذار كنند كه طی توافقنامه ای بین فدراسیون جهانی پدل و فدراسیون اسكواش ایران رخ خواهد داد.
پدل در زیر مجموعه IOC به ثبت رسیده و برای بسط دادن آن تلاش می شود. این رشته به دلیل ارزان بودن تجهیزات به راحتی می تواند به تفریح خانواده ها و ورزشی عمومی تبدیل شود.
حمایت از اینگونه ورزش ها نیاز به هزینه مادی زیادی ندارد. زمانی كه رشته ورزشی در سطح بین المللی توسعه پیدا می كند و قرار است مهمترین پایگاه آن در ایران قرار بگیرد. به لحاظ دیپلماسی ورزشی نام ایران را مجددا مطرح می كند و ما به عنوان كمیته ملی المپیك كه وظایف بین المللی را بر عهده دارد؛ سعی می كنیم از این كانال هم استفاده كنیم تا نام ایران در این رشته هم در دنیا پخش شود.
شهنازی تاكید كرد: این رشته نیاز به آموزش دارد. ما قول داده ایم تا در آكادمی كمیته ملی المپیك به آموزش مربیان و مدیرانی كمك كنیم كه زیرساخت های نرم افزاری تامین شود. مشكل سخت افزاری چندانی هم نداریم زیرا فضاهای لازم تامین است و در تهران حدود 1200 سالن وجود دارد كه با همكاری كمیته ملی المپیك و شهرداری تهران و سایر شهرها رشد و پیشرفت سخت افزاری فراهم می شود.
دبیر كمیته ملی المپیك درباره كرسی بین المللی ایران در پدل گفت: ما اعلام آمادگی كردیم تا ریاست این رشته به ایران داده شود و یا دبیرخانه پدل در ایران قرار بگیرد تا توسعه آن در آسیا در اختیار ایران باشد. فدراسیون اسكواش شخصیت های جهانی این رشته را به ایران دعوت كرده و نگاه آنها به كمیته ملی المپیك است. زیرا زمانی كه رشته ای توسط كمیه ملی المپیك حمایت می شود؛ آنها برای آمدن به ایران ترغیب می شوند و كرسی هایی برای ایران اختصاص می دهند. در اختیار گرفتن كرسی های بین المللی با زحمات مدیران فدراسیون ها و حمایت های كمیته ملی المپیك مسیر خواهد شد.
شهنازی به رئیس فدراسیون جهانی پدل توصیه كرد: تفاهم نامه ای با فدراسیون اسكواش نوشته شود و در آن اختیارات و وظایف هر طرف مشخص شود تا با كمك هم در شورای المپیك آسیا راه پیدا كنند.
در خصوص طراحی لباس پدل هم مصوب شد كه از طراحان اختصاصی این رشته دعوت بعمل آید. متخصصین ورزشی و طراحان لباس ظرف یكسال آینده لباسی را برای آنها طراحی خواهند كرد.
وی درباره انتقال معاونت قهرمانی از وزارت ورزش به كمیته ملی المپیك گفت: تغییر ساختار ورزش در ایران یك شبه اتفاق نمی افتد. این تصمیم به دیدگاه های وزارت ورزش برمی گردد. مشكلی برای این جابجایی وجود ندارد. كمیته ملی المپیك بیشتر برای حمایت از تیم های ملی برای شركت در مسابقات زیرمجموعه المپیك تلاش می كند. وزارت ورزش هم علاوه بر این كار از فدراسیون ها برای توسعه بعد قهرمانی و رشد آنها حمایت می كند.
برنامه زنده مجله ورزش های راكتی سه شنبه 15 اسفند، كاری از گروه علوم ورزشی؛ با اجرای سبحان اكرامی بود. این برنامه ساعت 15:05 روزهای سه شنبه به مدت 55 دقیقه تقدیم دوستداران رشته های ورزشی راكتی می شود.

دسترسی سریع
ورزش ایران (ورزش های راكتی)