جهان ورزش (جانبازان و معلولان) چهارشنبه از ساعت 15:05 به مدت 55دقیقه

رادیو ورزش

ورزش ايران(ورزش جانبازان و معلولان)

مظلومی: در مسابقات بیرمنگام با شش طلا سوم جهان شدیم

رئیس فدراسیون نابینایان و كم بینایان گفت: ایران در مسابقات جهانی نابینایان و كم بینایان در بیرمنگام انگلستان در بین 72 كشور، با شش مدال طلا سوم شد.

1402/06/09
16:05

محمد مظلومی رئیس فدراسیون نابینایان و كم بینایان در گفت‌وگو با برنامه جهان ورزش رادیو ورزش در خصوص مسابقات جهانی نابینایان اظهار كرد: این مسابقات هر چهار سال یك بار برگزار می‌شود. امسال مسابقات در شهر بیرمنگام برگزار شد.

وی گفت: مسابقات جهانی نابینایان با حضور هفتاد و دو كشور در 10 رشته ورزشی برگزار شد كه از میان آن‌ها، ایران در چهار رشته ورزشی جودو، پاورلیفتینگ، فوتبال پنج نفره و گلبال شركت كرده بود.

مظلومی درباره عملكرد و نتایج نمایندگان ایران در این دوره از رقابت ها افزود: ما در جودو با چهار ورزشكار، سه مدال طلا و یك نقره گرفتیم و بر بام جهان ایستادیم همچنین در رشته پاورلیفتینگ سه طلا، پنج نقره و سه برنز دریافت كردیم ولی در رشته های فوتبال و گلبال موفق نبودیم.

وی ادامه داد: ایران با شش مدال طلا پس از اوكراین با 31 مدال طلا و لهستان با هفت مدال طلا، در مقام سوم ایستاد. رده های چهارم و پنجم به قزاقستان با سه مدال طلا و تركیه با دو مدال طلا رسید.

مظلومی در مورد رشته جودو نابینایان گفت: برای بهبود وضعیت رنكینگ ورزشكارانمان، بعد از مسابقات هانگژو تا المپیك پاریس در مسابقات مختلفی شركت می‌كنیم زیرا اگر رنك بچه‌ها، یك یا دو باشد، پیش از فینال با حریفان سخت روبرو نخواهند شد.

وی مشكل اصلی ورزش نابینایان و كم بینایان را نبود امكانات سخت افزاری دانست و اضافه كرد: فدراسیون نابینایان كه در سال 1378 تشكیل شده است هیچ امكان سخت‌افزاری مانند سالن گلبال، زمین فوتبال یا سالن جودو در اختیار ندارد.

رئیس فدراسیون نابینایان، گلبال را رشته اول ورزش نابینایان معرفی كرد و با اشاره به نتیجه‌گیری ضعیف این رشته در مسابقات بیرمنگام تصریح كرد: جلسات آسیب شناسی از هفته بعد با دعوت از افراد مختلف برگزار می شود و نقاط منفی و مثبت را بررسی می كنیم.

وی افزود: ورزشكاران گلبال در هر دو بخش زنان و مردان به مسابقات پارآسیایی هانگژو اعزام می شوند البته درآنجا سهمیه پارالمپیك تعلق نمی گیرد ولی ده روز بعد در همان شهر و همان سالن مسابقات پاسیفیك آسیا اقیانوسیه برگزار می شود و در آنجا یك سهمیه داده خواهد شد كه امیدوارم موفق به گرفتن آن شویم.

مظلومی در مورد دلیل نتیجه نگرفتن تیم فوتبال نابینایان در مسابقات بیرمنگام گفت: بعد از اینكه تیم ما به توكیو اعزام نشد بچه های ما دچار سرخوردگی شدند و متاسفانه حدود دو سال هم هیچ مسابقه ای برگزار نشد كه ما تیمی را به آن اعزام كنیم از طرف دیگر ما در ایران زمین استانداردی برای برگزاری اردو نداریم.

وی ادامه داد: تقریبا همه برگزاركنندگان، تیم ما را از نظر فنی خوب می دانستند ولی ما تمام كننده خوبی نداشتیم. در فوتبال نابینایان ما لیاقت بالاتری داریم و مطمئن هستیم این تیم در هانگژو مدال خواهد گرفت.

مظلومی در بخش دیگری از سخنان خود در مورد پاورلیفتینگ بیان كرد: در مسابقات بیرمنگام، یكی از ورزشكاران ما را قبول نكردند و با شش ورزشكار شركت كردیم. از نتیجه راضی نبودیم ولی تیم را تقویت می كنیم و در آینده تیم قوی‌تری به مسابقات خواهد رفت.

رئیس فدراسیون نابینایان و كم بینایان در پایان این گفتگو اعلام كرد: ما در رشته های شطرنج، دوومیدانی، شنا، گلبال، جودو و فوتبال با 62 ورزشكار و 18 همراه در مسابقات آسیایی هانگژو شركت می كنیم و حتما در این دوره كمتر از 14 یا 15 مدال طلا نخواهیم گرفت.

برنامه جهان ورزش ویژه ورزش جانبازان و معلولان، روزهای چهارشنبه راس ساعت 15:00 از رادیو ورزش موج fm ردیف 92 مگاهرتز پخش می شود.

انتهای پیام/


دسترسی سریع
ورزش ایران(ورزش جانبازان و معلولان)