دور یك میز پنج شنبه و جمعه از ساعت 23:00 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

دور يك ميز

بررسی وضعیت كاراته كشور (قسمت سوم)

برنامه دور یك میز دوشنبه 21 اسفند ماه با حضور بهمن حسن زاده، سرپرست تیم كاراته دانشگاه آزاد و ابراهیم نوروزی، سرپرست تیم كاراته بیمه تعاون به بررسی وضعیت كاراته كشور پرداخت.

1396/12/22
09:42

به گزارش رادیو ورزش؛ ابراهیم نوروزی، سرپرست تیم كاراته بیمه تعاون پیرامون علت تعدد سبكهای كاراته در كشور اظهار كرد: 80 سبك كاراته در كشور وجود دارد كه قاعدتا به رشد و اعتلای كاراته كشور كمكی نكرده است. پیدایش رشته كاراته از كشور ژاپن با 4 سبك اصلی است و سبكهای متعدد زیرشاخه های این 4 سبك هستند. در سبكهای مختلف، تكنیك ها متفاوت نیستند و تغییرات جزئی وجود دارد یعنی ماهیت و شاكله اصلی فن در همه آنها به یك شكل است و در نهایت نحوه اجرا متفاوت است.
وی در ادامه تصریح كرد: وجود این تعداد سبك در كشور در اختیار فدراسیون نیست و می طلبد كه فدراسیون نسبت به ورود سبكها به كشور نظارت و كنترل داشته باشد. تعدد سبك مشروط بر اینكه نظارت دقیق بر عملكرد آن سبك توسط فدراسیون وجود داشته باشد می تواند به نفع فدراسیون باشد. جامعه كاراته بعد از فوتبال بیشترین تعداد ورزشكار را دارد. ما یك میلیون و سیصد هزار كاراته كار، 17 هزار مربی و 3 هزار داور داریم. لازم است كه فدراسیون برنامه مدونی جهت كنترل ورود سبكهای كاراته به كشور داشته باشد.
بهمن حسن زاده، سرپرست تیم كاراته دانشگاه آزاد درخصوص منافع و معایب تعدد سبكهای كاراته در كشور بیان كرد: تعدد سبك از جهاتی به نفع كاراته و از جهاتی به ضرر آن است. فدراسیون كاراته و شورای وزارت ورزش سبك را تائید و به ثبت می رساند. ما تعداد محدودی كاراته كار داریم. با ورود سبك جدید، نیرو وارد نمی شود بلكه از نیروی های سبك اصلی كم می شود و از این جهت به ضرر كاراته است. بعضی از سبكها قبل از اینكه مجوز بگیرند؛ گروهی را جمع می كنند و مسابقه برگزار می كنند و ورزشكارانی با كمترین پتانسیل فنی و كیفیت قهرمان می شوند. وقتی این ورزشكاران وارد مسابقات فدراسیون می شوند؛ حتی در استان خود جزو ده نفر اول نیستند. این وضعیت به ضرر كاراته است چون ورزشكار و خانواده ها دید بدی نسبت به كاراته پیدا می كنند. ولی اگر سازمانی كه سبكی را وارد می كند؛ از نظر مالی و اداری دستش پر باشد و بتواند اسپانسر بیاورد؛ در این حالت می تواند به نفع كاراته باشد.
برنامه دور یك میز دوشنبه 21 اسفند ماه با اجرای محسن ابوفاضلی و كارشناسی محمدرضا منصوریان پخش شد. این برنامه كاری از گروه علوم ورزشی هر شب به جز شنبه ها و یكشنبه ها ساعت 21:05 به مدت 25 دقیقه تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
دور یك میز