دور یک میز پنج شنبه و جمعه از ساعت 23:00 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

دور يك ميز

بررسی وضعیت بسکتبال پایه در ایران (قسمت اول)

برنامه دور یک میز سه شنبه 21 فروردین ماه با حضور نصرت الله جعفریان، سرپرست تیم ملی بسکتبال جوانان، علی آرزومندی، مدیر آکادمی باشگاه مهرام و افشین رضا پور، مربی و کارشناس بسکتبال به بررسی وضعیت بسکتبال پایه در ایران پرداخت.

1397/01/22
08:53

به گزارش رادیو ورزش؛ نصرت الله جعفریان، سرپرست تیم ملی بسکتبال جوانان پیرامون تیم های بسکتبال رده های پایه اظهار کرد: هر چقدر رده سنی ورزشکاران پائین تر باشد؛ مربیان با تجربه تری باید به کار گرفته شوند. بعلاوه روانشناس در تیمهای رده های پایه باید حضور داشته باشد چون اگر یک بازی را ببازند؛ جمع کردن تیم خیلی مشکل است. ما به مسابقات غرب آسیا رفتیم و تمام تیمها را با اختلاف 40 امتیاز زدیم ولی اگر همین تیم به آسیا برود؛ مسلما شکست می خورد. ما باید برنامه ریزی داشته باشیم و با چند تیم قوی تورنمنت برگزار کنیم تا بازیکنان احساس کنند که باخت هم وجود دارد.
افشین رضا پور، مربی و کارشناس بسکتبال درخصوص بازی های تدارکاتی تیم های بسکتبال بیان کرد: با وجود اینکه بازی های تدارکاتی کمی برای تیم های ملی بویژه رده های پایه داریم؛ اعتقاد دارم که در این زمینه کارشناسی درستی صورت نمی گیرد و اصلا تعریف بازی تدارکاتی مبهم و نادرست است. ما فقط 20 روز قبل از مسابقه تیم را جمع می کنیم و چند مسابقه می دهیم و می گوییم که تیم برای مسابقات آماده شده است. در حالیکه در همه جای دنیا بازی های مختلفی را در طول سال برای رده های پایه در نظر می گیرند تا آنها صاحب تجربه های خوبی شوند.
علی آرزومندی، مدیر آکادمی باشگاه مهرام در مورد موانع و مشکلات بخش پایه رشته بسکتبال عنوان کرد: سیستم مسابقاتی ما در بخش پایه قدیمی است. با بازی تدارکاتی بازیکن سرسخت نمی شود و از نظر ذهنی ارتقا پیدا نمی کند. الان در دنیا پیشرفت و استعدادیابی بطور همزمان در کنار بازی وجود دارد. در مدیریت ورزش دنیا دیگر کسی دنبال نتیجه نیست و اول روند را نگاه می کنند و اگر روند درستی باشد نتیجه را با خودش بهمراه می آورد. نناد ترونیک ، مربی صربستانی کار بزرگی کرده و بازیکنان مستعد و فیزیک مناسب را انتخاب و پایه درستی گذاشته است و این کار بزرگ را نباید با مصاحبه احساسی بعد از باخت و اظهار اینکه کار فنی و فدراسیون مشکلی نداشته و باشگاه ها، خانواده ها و جامعه مقصر هستند؛ خراب کند. ما باید ساختار نوین مسابقاتی و اهداف جدیدی را برای بسکتبال تعریف کنیم.
برنامه دور یک میز سه شنبه 21 فروردین ماه با اجرای محسن ابوفاضلی و کارشناسی محمدرضا منصوریان پخش شد. این برنامه کاری از گروه علوم ورزشی هر شب به جز شنبه ها و یکشنبه ها ساعت 21:05 به مدت 25 دقیقه تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
دور یک میز