دور یك میز پنج شنبه و جمعه از ساعت 23:00 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

دور يك ميز

بررسی وضعیت بسكتبال پایه در ایران (قسمت اول)

برنامه دور یك میز سه شنبه 21 فروردین ماه با حضور نصرت الله جعفریان، سرپرست تیم ملی بسكتبال جوانان، علی آرزومندی، مدیر آكادمی باشگاه مهرام و افشین رضا پور، مربی و كارشناس بسكتبال به بررسی وضعیت بسكتبال پایه در ایران پرداخت.

1397/01/22
08:53

به گزارش رادیو ورزش؛ نصرت الله جعفریان، سرپرست تیم ملی بسكتبال جوانان پیرامون تیم های بسكتبال رده های پایه اظهار كرد: هر چقدر رده سنی ورزشكاران پائین تر باشد؛ مربیان با تجربه تری باید به كار گرفته شوند. بعلاوه روانشناس در تیمهای رده های پایه باید حضور داشته باشد چون اگر یك بازی را ببازند؛ جمع كردن تیم خیلی مشكل است. ما به مسابقات غرب آسیا رفتیم و تمام تیمها را با اختلاف 40 امتیاز زدیم ولی اگر همین تیم به آسیا برود؛ مسلما شكست می خورد. ما باید برنامه ریزی داشته باشیم و با چند تیم قوی تورنمنت برگزار كنیم تا بازیكنان احساس كنند كه باخت هم وجود دارد.
افشین رضا پور، مربی و كارشناس بسكتبال درخصوص بازی های تداركاتی تیم های بسكتبال بیان كرد: با وجود اینكه بازی های تداركاتی كمی برای تیم های ملی بویژه رده های پایه داریم؛ اعتقاد دارم كه در این زمینه كارشناسی درستی صورت نمی گیرد و اصلا تعریف بازی تداركاتی مبهم و نادرست است. ما فقط 20 روز قبل از مسابقه تیم را جمع می كنیم و چند مسابقه می دهیم و می گوییم كه تیم برای مسابقات آماده شده است. در حالیكه در همه جای دنیا بازی های مختلفی را در طول سال برای رده های پایه در نظر می گیرند تا آنها صاحب تجربه های خوبی شوند.
علی آرزومندی، مدیر آكادمی باشگاه مهرام در مورد موانع و مشكلات بخش پایه رشته بسكتبال عنوان كرد: سیستم مسابقاتی ما در بخش پایه قدیمی است. با بازی تداركاتی بازیكن سرسخت نمی شود و از نظر ذهنی ارتقا پیدا نمی كند. الان در دنیا پیشرفت و استعدادیابی بطور همزمان در كنار بازی وجود دارد. در مدیریت ورزش دنیا دیگر كسی دنبال نتیجه نیست و اول روند را نگاه می كنند و اگر روند درستی باشد نتیجه را با خودش بهمراه می آورد. نناد ترونیك ، مربی صربستانی كار بزرگی كرده و بازیكنان مستعد و فیزیك مناسب را انتخاب و پایه درستی گذاشته است و این كار بزرگ را نباید با مصاحبه احساسی بعد از باخت و اظهار اینكه كار فنی و فدراسیون مشكلی نداشته و باشگاه ها، خانواده ها و جامعه مقصر هستند؛ خراب كند. ما باید ساختار نوین مسابقاتی و اهداف جدیدی را برای بسكتبال تعریف كنیم.
برنامه دور یك میز سه شنبه 21 فروردین ماه با اجرای محسن ابوفاضلی و كارشناسی محمدرضا منصوریان پخش شد. این برنامه كاری از گروه علوم ورزشی هر شب به جز شنبه ها و یكشنبه ها ساعت 21:05 به مدت 25 دقیقه تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
دور یك میز