دور یك میز پنج شنبه و جمعه از ساعت 23:00 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

دور يك ميز

بررسی وضعیت بسكتبال پایه در ایران (قسمت دوم)

برنامه دور یك میز چهارشنبه 22 فروردین ماه با حضور نصرت الله جعفریان، سرپرست تیم ملی بسكتبال جوانان، علی آرزومندی، مدیر آكادمی باشگاه مهرام و افشین رضاپور، مربی و كارشناس بسكتبال به بررسی وضعیت بسكتبال پایه در ایران پرداخت.

1397/01/26
08:50

به گزارش رادیو ورزش؛ افشین رضاپور، مربی و كارشناس بسكتبال پیرامون نقش آموزش و پرورش در رده های پایه رشته های ورزشی اظهار كرد: بخش پایه سنینی است كه درگیر توسعه همگانی ورزش می شود و جائیكه در وهله اول ورود پیدا می كند؛ آموزش و پرورش است كه در این حوزه به بحث موازی كاری رسیده و حتی جاهایی از موازی كاری هم رد می شود و شاهد هستیم كه خود آموزش و پرورش نیز در مسابقات جهانی دانش آموزی از نیروهای فدراسیون و باشگاه ها تغذیه می كند و در خود مدارس سازندگی صورت نمی گیرد. ورزش مدارس باید متولی رده های سنی زیر 16 سال باشد.
وی درخصوص سطح كیفی مربیان بسكتبال كشور بیان كرد: در حال حاضر با توجه به اطلاعاتی كه در شبكه های مجازی در دسترس است؛ مربیان ما از لحاظ تئوریك قوی هستند و در عمل هم خیلی كار می كنند ولی فاصله ای كه این دو تا را پر می كند؛ روشی است تا مفاهیم را در قالبی كه می خواهیم؛ انتقال دهیم. ما در این روش دچار مشكل هستیم. مربیان ما انباشته ای از اطلاعات علم بسكتبال دارند ولی در اجرا دچار تناقضاتی می شوند كه هنوز نتوانسته اند آنها را حل كنند كه این مسئله در وهله اول به دپارتمان آموزش فدراسیون برمی گردد.
علی آرزومندی، مدیر آكادمی باشگاه مهرام در مورد معایب ساختار مسابقاتی بسكتبال پایه كشور عنوان كرد: در سال 95 مدیر تیمهای پایه تهران بودم. ما در بحث پایه موازی كاری داریم. مسابقات آموزشگاه ها، قهرمانی كشور و لیگ نوجوانان و جوانان را داریم كه این نوع ساختار مسابقاتی خیلی قدیمی است. در دنیا فدراسیونها یك ساختار مسابقاتی را تعریف می كنند و آن را به باشگاه ها می سپارند. اگر لیگ نوجوانان و جوانان را تقویت كنیم و به جای 15 بازی در سال 35 بازی تعریف كنیم؛ بدین طریق بازیكنان آزموده می شوند و سرسختی ذهنی، شخصیت و مسئولیت پذیری پیدا می كنند و در روندی كه از نظر فنی رشد می كنند؛ از نظر روانی هم رشد می كند.
نصرت الله جعفریان، سرپرست تیم ملی بسكتبال جوانان در رابطه با تدوین آئین نامه جدید مسابقات بسكتبال گفت: در حال تدوین آئین نامه های مسابقات بسكتبال هستیم و خبر خوش اینكه تفاهمی صورت گرفته كه رده نونهالان را آموزش و پرورش بعهده گیرد و فدراسیون دخالتی نداشته باشد و رده نوجوانان و جوانان را فدراسیون با همكاری آموزش و پرورش انجام دهد تا موازی كاری نشود. البته در این زمینه لازم است؛ نظارت وجود داشته باشد و بخشی كه آموزش و پرورش متصدی انجام آن است؛ فدراسیون نظارت داشته باشد و بخشی كه فدراسیون برعهده دارد؛ عوامل آموزش و پرورش دخیل باشند.
برنامه دور یك میز چهارشنبه 22 فروردین ماه با اجرای محسن ابوفاضلی و كارشناسی محمدرضا منصوریان پخش شد. این برنامه كاری از گروه علوم ورزشی هر شب به جز شنبه ها و یكشنبه ها ساعت 21:05 به مدت 25 دقیقه تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
دور یك میز