دور یک میز پنج شنبه و جمعه از ساعت 23:00 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

دور يك ميز

بررسی وضعیت بسکتبال پایه در ایران (قسمت دوم)

برنامه دور یک میز چهارشنبه 22 فروردین ماه با حضور نصرت الله جعفریان، سرپرست تیم ملی بسکتبال جوانان، علی آرزومندی، مدیر آکادمی باشگاه مهرام و افشین رضاپور، مربی و کارشناس بسکتبال به بررسی وضعیت بسکتبال پایه در ایران پرداخت.

1397/01/26
08:50

به گزارش رادیو ورزش؛ افشین رضاپور، مربی و کارشناس بسکتبال پیرامون نقش آموزش و پرورش در رده های پایه رشته های ورزشی اظهار کرد: بخش پایه سنینی است که درگیر توسعه همگانی ورزش می شود و جائیکه در وهله اول ورود پیدا می کند؛ آموزش و پرورش است که در این حوزه به بحث موازی کاری رسیده و حتی جاهایی از موازی کاری هم رد می شود و شاهد هستیم که خود آموزش و پرورش نیز در مسابقات جهانی دانش آموزی از نیروهای فدراسیون و باشگاه ها تغذیه می کند و در خود مدارس سازندگی صورت نمی گیرد. ورزش مدارس باید متولی رده های سنی زیر 16 سال باشد.
وی درخصوص سطح کیفی مربیان بسکتبال کشور بیان کرد: در حال حاضر با توجه به اطلاعاتی که در شبکه های مجازی در دسترس است؛ مربیان ما از لحاظ تئوریک قوی هستند و در عمل هم خیلی کار می کنند ولی فاصله ای که این دو تا را پر می کند؛ روشی است تا مفاهیم را در قالبی که می خواهیم؛ انتقال دهیم. ما در این روش دچار مشکل هستیم. مربیان ما انباشته ای از اطلاعات علم بسکتبال دارند ولی در اجرا دچار تناقضاتی می شوند که هنوز نتوانسته اند آنها را حل کنند که این مسئله در وهله اول به دپارتمان آموزش فدراسیون برمی گردد.
علی آرزومندی، مدیر آکادمی باشگاه مهرام در مورد معایب ساختار مسابقاتی بسکتبال پایه کشور عنوان کرد: در سال 95 مدیر تیمهای پایه تهران بودم. ما در بحث پایه موازی کاری داریم. مسابقات آموزشگاه ها، قهرمانی کشور و لیگ نوجوانان و جوانان را داریم که این نوع ساختار مسابقاتی خیلی قدیمی است. در دنیا فدراسیونها یک ساختار مسابقاتی را تعریف می کنند و آن را به باشگاه ها می سپارند. اگر لیگ نوجوانان و جوانان را تقویت کنیم و به جای 15 بازی در سال 35 بازی تعریف کنیم؛ بدین طریق بازیکنان آزموده می شوند و سرسختی ذهنی، شخصیت و مسئولیت پذیری پیدا می کنند و در روندی که از نظر فنی رشد می کنند؛ از نظر روانی هم رشد می کند.
نصرت الله جعفریان، سرپرست تیم ملی بسکتبال جوانان در رابطه با تدوین آئین نامه جدید مسابقات بسکتبال گفت: در حال تدوین آئین نامه های مسابقات بسکتبال هستیم و خبر خوش اینکه تفاهمی صورت گرفته که رده نونهالان را آموزش و پرورش بعهده گیرد و فدراسیون دخالتی نداشته باشد و رده نوجوانان و جوانان را فدراسیون با همکاری آموزش و پرورش انجام دهد تا موازی کاری نشود. البته در این زمینه لازم است؛ نظارت وجود داشته باشد و بخشی که آموزش و پرورش متصدی انجام آن است؛ فدراسیون نظارت داشته باشد و بخشی که فدراسیون برعهده دارد؛ عوامل آموزش و پرورش دخیل باشند.
برنامه دور یک میز چهارشنبه 22 فروردین ماه با اجرای محسن ابوفاضلی و کارشناسی محمدرضا منصوریان پخش شد. این برنامه کاری از گروه علوم ورزشی هر شب به جز شنبه ها و یکشنبه ها ساعت 21:05 به مدت 25 دقیقه تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
دور یک میز