دور یک میز پنج شنبه و جمعه از ساعت 23:00 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

دور يك ميز

بررسی وضعیت بسکتبال پایه در ایران (قسمت سوم)

برنامه دور یک میز پنجشنبه 23 فروردین ماه با حضور نصرت الله جعفریان، سرپرست تیم ملی بسکتبال جوانان، علی آرزومندی، مدیر آکادمی باشگاه مهرام و افشین رضاپور، مربی و کارشناس بسکتبال به بررسی وضعیت بسکتبال پایه در ایران پرداخت.

1397/01/26
08:53

به گزارش رادیو ورزش؛ افشین رضاپور، کارشناس و مربی بسکتبال پیرامون راهکار توسعه و رشد بسکتبال کشور بیان کرد: ما باید هدفگذاری کنیم و برای این هدفگذاری برنامه ریزی مشخصی داشته باشیم. سابقا اگر برنامه ریزی ما براساس تیم چین بود الان استرالیا و نیوزیلند هم اضافه شده اند. ما باید در یک پروسه زمانی مشخص برنامه ریزی کنیم تا این کشورها را شکست دهیم. در ضمن یکسری مطالعات تطبیقی هم باید انجام گیرد. بسکتبال ما به ترکیه نزدیک است که می توانیم ارتباطات خوبی را با هم داشته باشیم.
علی آرزومندی، مدیر آکادمی باشگاه مهرام درخصوص وضعیت بسکتبال ایران اظهار کرد: در مقطعی در دهه هشتاد با درایت فدراسیون نسلی از بسکتبال بوجود آمد که بسیار موفق بود ولی ما سوار این موج نشدیم و این روند را ادامه ندادیم و از تجربیات این اتفاقات استفاده نکردیم و زمانی که دیدیم سرمایه های ما به 26 و 27 سال رسیده اند؛ شروع به توجه به رده پایه کرده ایم. در سال 2007 خوشبینانه ترین افراد هم فکر نمی کردند که ما قهرمان شویم. یک نسل جوان مثل حامد حدادی، صمد و آیدین نیکخواه بهرامی و ... هماهنگ شدند و با مربی باهوشی به نام رایکو ترومن، این نتیجه را گرفتند. ترومن رئیس توسعه فیبا را به جعفریان که آن زمان دبیر فدراسیون بود؛ معرفی کرد و مثلث خوبی درست شد. در هیچ سالی چنان تدارکاتی نداشتیم؛ به آمریکا و ایتالیا رفتیم و اینها اعتماد به نفس و رشدی را بهمراه آورد که خود را از آسیا فراتر دیدیم. در حال حاضر هم استرالیا برای ما تهدید نیست. این تیم دروازه اروپا است تا خود را با آن آزمون و خطا کنیم.
نصرت الله جعفریان، سرپرست تیم ملی بسکتبال جوانان در مورد راهکار رشد بسکتبال بخش پایه عنوان کرد: اهم رشد تیمهای پایه انجام مسابقات است. سال 78 غرب آسیا تشکیل شد که شامل 7 کشور می شود و به ما خیلی کمک کرد تا مطرح شویم. در ضمن لازم است که در فدراسیون شورایی برای تیمهای پایه تشکیل شود و کسانی که بیشتر کار کرده اند و تجربه و اطلاعات دارند؛ جمع شوند و طرح های خود را ارائه دهند و فدراسیون طرحی که مثمر ثمر است را دنبال کند.
برنامه دور یک میز پنجشنبه 23 فروردین ماه با اجرای محسن ابوفاضلی و کارشناسی محمدرضا منصوریان پخش شد. این برنامه کاری از گروه علوم ورزشی هر شب به جز شنبه ها و یکشنبه ها ساعت 21:05 به مدت 25 دقیقه تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
دور یک میز