دور یك میز پنج شنبه و جمعه از ساعت 23:00 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

دور يك ميز

بررسی وضعیت بسكتبال پایه در ایران (قسمت سوم)

برنامه دور یك میز پنجشنبه 23 فروردین ماه با حضور نصرت الله جعفریان، سرپرست تیم ملی بسكتبال جوانان، علی آرزومندی، مدیر آكادمی باشگاه مهرام و افشین رضاپور، مربی و كارشناس بسكتبال به بررسی وضعیت بسكتبال پایه در ایران پرداخت.

1397/01/26
08:53

به گزارش رادیو ورزش؛ افشین رضاپور، كارشناس و مربی بسكتبال پیرامون راهكار توسعه و رشد بسكتبال كشور بیان كرد: ما باید هدفگذاری كنیم و برای این هدفگذاری برنامه ریزی مشخصی داشته باشیم. سابقا اگر برنامه ریزی ما براساس تیم چین بود الان استرالیا و نیوزیلند هم اضافه شده اند. ما باید در یك پروسه زمانی مشخص برنامه ریزی كنیم تا این كشورها را شكست دهیم. در ضمن یكسری مطالعات تطبیقی هم باید انجام گیرد. بسكتبال ما به تركیه نزدیك است كه می توانیم ارتباطات خوبی را با هم داشته باشیم.
علی آرزومندی، مدیر آكادمی باشگاه مهرام درخصوص وضعیت بسكتبال ایران اظهار كرد: در مقطعی در دهه هشتاد با درایت فدراسیون نسلی از بسكتبال بوجود آمد كه بسیار موفق بود ولی ما سوار این موج نشدیم و این روند را ادامه ندادیم و از تجربیات این اتفاقات استفاده نكردیم و زمانی كه دیدیم سرمایه های ما به 26 و 27 سال رسیده اند؛ شروع به توجه به رده پایه كرده ایم. در سال 2007 خوشبینانه ترین افراد هم فكر نمی كردند كه ما قهرمان شویم. یك نسل جوان مثل حامد حدادی، صمد و آیدین نیكخواه بهرامی و ... هماهنگ شدند و با مربی باهوشی به نام رایكو ترومن، این نتیجه را گرفتند. ترومن رئیس توسعه فیبا را به جعفریان كه آن زمان دبیر فدراسیون بود؛ معرفی كرد و مثلث خوبی درست شد. در هیچ سالی چنان تداركاتی نداشتیم؛ به آمریكا و ایتالیا رفتیم و اینها اعتماد به نفس و رشدی را بهمراه آورد كه خود را از آسیا فراتر دیدیم. در حال حاضر هم استرالیا برای ما تهدید نیست. این تیم دروازه اروپا است تا خود را با آن آزمون و خطا كنیم.
نصرت الله جعفریان، سرپرست تیم ملی بسكتبال جوانان در مورد راهكار رشد بسكتبال بخش پایه عنوان كرد: اهم رشد تیمهای پایه انجام مسابقات است. سال 78 غرب آسیا تشكیل شد كه شامل 7 كشور می شود و به ما خیلی كمك كرد تا مطرح شویم. در ضمن لازم است كه در فدراسیون شورایی برای تیمهای پایه تشكیل شود و كسانی كه بیشتر كار كرده اند و تجربه و اطلاعات دارند؛ جمع شوند و طرح های خود را ارائه دهند و فدراسیون طرحی كه مثمر ثمر است را دنبال كند.
برنامه دور یك میز پنجشنبه 23 فروردین ماه با اجرای محسن ابوفاضلی و كارشناسی محمدرضا منصوریان پخش شد. این برنامه كاری از گروه علوم ورزشی هر شب به جز شنبه ها و یكشنبه ها ساعت 21:05 به مدت 25 دقیقه تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
دور یك میز