صبح و ورزش هر روز به جز جمعه ها از ساعت 07:10 به مدت 75دقیقه

امیرحسین فتحی در گفتگو با رادیو ورزش: سلطان تسویه حساب با فوتبالیست ها هستم

برنامه «صبح و ورزش» دوشنبه 26 خرداد در گفتگو با امیرحسین فتحی، مدیرعامل اسبق باشگاه استقلال به توضیح درباره قرارداد شفر و بویان و بدهی های مربوط به این باشگاه اختصاص داشت.

1399/03/26
09:57

به گزارش رادیو ورزش؛ در رابطه با بدهی های مربوط به شفر و بویان به هر حال مدیر عامل پیشین استقلال نیز نقش داشته است. اما فتحی، مدیرعامل پیشین بطور کل خود را از این ماجرا مبرا می کند و ادعا می کند که کارهای مثبتی برای این باشگاه انجام داده و سلطان تسویه حساب با بازیکنان است. در همین راستا رادیو ورزش گفتگویی با وی انجام داد تا به شفاف تر شدن این موضوع بپردازد.
امیرحسین فتحی، مدیرعامل اسبق باشگاه استقلال در گفتگو با برنامه صبح و ورزش رادیو ورزش در زمینه بدهی های مربوط به شفر و بویان و مسائل ایجاد شده برای باشگاه استقلال اظهار کرد: من همیشه سعی کرده ام که در رسانه ها پاسخگو باشم اما در چند ماه اخیر سکوت کردم تا به آرامش باشگاه آسیبی نرسد. بدترین شیوه انداختن تقصیرها بر گردن مدیران قبلی است. زیرا هر فردی که مدیریت را بر عهده گرفته به اندازه توان خود تلاش کرده و اگر نتوانسته کاری کند به علت نداشتن بضاعتش بوده است.
وی ادامه داد: صحبت هایی درباره مدیریت من شده که اصلا در جریان اینها نیستم زیرا در زمان مدیریت من نبوده اند. مثل ماجرای بویان که به زمان من نسبت داده شده است. موشکافی این موضوع به من ارتباطی ندارد و افتخاری باید نسبت به این موضوع پاسخگو باشد. این قرارداد در زمان افتخاری منعقد شده بود و این اتفاق دو ماه قبل از ورود من در تاریخ 30 خرداد 97 رخ داده است. مدیر برنامه بویان رسما به باشگاه نامه می زند و فسخ قرارداد او را اعلام می کند. هر چند من تلاش زیادی کردم و در نیمفصل اول هم نام بویان در لیست بازیکنان بود و شفر را راضی کردم که این بازیکن باشد تا ما غرامتی پرداخت نکنیم اما او قبول نکرد. در هر حال باشگاه استقلال باید این غرامت را بپردازد.
فتحی تصریح کرد: من حتی یکبار هم چهره آقای بویان را ندیدم!
مدیرعامل پیشین باشگاه استقلال درباره درگیری های مالی با شفر نیز توضیح داد: قرارداد شفر هم در زمان مدیریت من بسته نشد و این موضوع پیش از من بود. ایرادی که من همیشه در هیئت مدیره مطرح کرده بودم این بود که قرارداد شفرگران بسته شده و او اینقدر ارزش نداشت. شفر در سال جاری هم قرارداد داشت و می بایست سرمربی استقلال می ماند و در این حال دستمزد او با تیم خودش و دستیارانش حدود یک میلیون و پانصد هزار دلار برای استقلال آب می خورد. من در هیئت مدیره و مجمع توضیح دادم که شفر مربی خوبی است و به درد استقلال می خورد اما نه با این مبلغ. حتی من بارها توضیح دادم که چند مربی از 32 مربی مطرح دنیا بالای یک میلیون دلار دستمزد می گیرند. دالیچ زیر یک میلیون دلار دستمزد می گیرد. بنابراین شفر ارزش یک میلیون و پانصد هزار دلار را ندارد. البته من منکر دانش ایشان نبودم.
فتحی درباره تعویض شفر با استراماچونی و ضرر مالی که به موجب این تعویض دامن گیر استقلال شده؛ استدلال کرد: در کمیته فنی قبل از بازی با تراکتور تصمیم به حذف شفر گرفتیم. از همان روز به دنبال مربی جدید بودیم و شفر را در بازی پدیده حذف کردیم. استدلال من این بود که شفر یک میلیون و پانصد هزار دلار می گیرد و اگر او را برداریم و یک مربی جوان و با دانش را بیاوریم به نفع تیم است و استراماچونی را آوردیم. با این حساب که اگر وی 800 هزار دلار بگیرد و 400 هزار دلار هم به شفر بدهیم پس چیزی بدهکار نمی شویم. اگر شفر می ماند باید یک میلیون و پانصد را می گرفت. اما حالا اگر 500 هزار دلار را بگیرد؛ با 800 هزار دلاری که به استراماچونی دادیم بازهم جمعا زیر یک میلیون و پانصد هزار دلار می شود.
وی درباره علت شکایت شفر از این باشگاه گفت: ما او را اخراج کردیم. وقتی او اخراج می شود به لحاظ FIFA پرداخت به او دیگر معنا ندارد. اما او طرح دعوا کرده و درخواست یک میلیون و ششصد هزار دلار غرامت از استقلال کرده است. ادعای شفر این بود که 900 هزار دلار از دستمزد من مربوط به سال بعد است و غرامت آن را هم می خواهم.
فتحی تاکید کرد: من مطلع بودم که شفر با باشگاه بن یاس صحبت کرده و عدد قرارداد او را هم می دانستیم. منطقی این بود که صبر کنیم تا این اتفاق بیافتد. او حدود 325 هزار دلار بابت حقوق و مزایا از ما طلب داشت و در هر صورت می گرفت.
فتحی در رادیو ورزش ادعا کرد: من سلطان تسویه با بازیکنان داخلی و خارجی بودم. با نیومایر، حاجی گرو، طارق همام، ایسما و ... در زمان خودم تسویه کردم. باید در هر صورت به شفر 325 هزار دلار می دادیم و افزایش قیمت دلار برای من قابل پیشبینی نبود. اما با دفاعیات مستند و مستدلی که کردیم رای یک میلیون و ششصد هزار دلاری شفر به 225 هزار دلار تغییر پیدا کرد و ما پیروز شدیم و ما به التفاوت قرارداد ما با باشگاه بن یاس می ماند. وی 700 هزار دلار از بن یاس می گرفت و 920 هزار دلار از ما می خواست بگیرد و با ما به التفاوتش ما را محکوم کرد. موضوع این است که ما بی پول بودیم مگر نه در همان زمان با او تسویه می کردیم و 220 هزار دلار او که رای فیفا بود به وی می دادیم. ما 48 صفحه دفاعیه در پرونده شفر تهیه کردیم؛ با وکیلمان لابی کردیم و با فیفا مذاکره داشتیم که تمام مستندات آن در باشگاه موجود است.
فتحی درباره ابهامات تسویه حساب ایسما هم توضیح داد: من و دکتر خطیر 11 ساعت در استامبول با این بازیکن صحبت کردیم و تسویه کردیم و امضا و اثرانگشت گرفتیم و تسویه حساب او تمام شد. منتها دو مبلغ 50 هزار دلار باید به باشگاه پاختاکور پرداخت می کردیم. در زمان من نتوانستیم این پول را پرداخت کنیم. بنابراین من با مدیران پاختاکور تلفنی صحبت کردم و به ایشان ایمیل دادم و این باشگاه استمهال کرد و پذیرفت که 100 هزار دلار را در فرصت بعد پرداخت کنیم. زمان پرداخت که فرا رسید من دیگر در باشگاه حضور نداشتم.
وی در رابطه با اینکه چرا طلب شفر را پرداخت نکردند، گفت: قطعا باید پرداخت می‌شد اما پول نداشتیم. می‌گویند «بیرون نیامدن بی‌بی از خانه از بی‌چادری است». شفر در ماه رمضان سال گذشته گفت که چقدر روی میز پول دارید. باشگاه آن زمان پول نداشت و اگر داشت، قطعا پرداخت می‌کردیم. اینکه ساشا پسر او مدعی است که فلان چیز را به من گفته بود، درست نیست چون ما درخواست یک میلیون و 620 هزار دلاری او را تبدیل به 200 هزار دلار کردیم.
مدیرعامل پیشین باشگاه استقلال خاطرنشان کرد: بنده و همکارانم تلاش‌مان را کردیم طلب بازیکنی چون جپاروف که برای دوره بنده نبوده را، پرداخت کنیم تا رها نشود. بنده 30 هزار دلار از طلب جپاروف را پرداخت کردم. به خاطر دارم در مراسم چهلم درگذشت مرحوم دانایی‌فرد کنار پسرش نشسته بودیم و روز جمعه‌ای بود و نزدیک 13،14 ساعت به همراه خطیر چانه زدیم تا رضایت‌شان را برای فسخ قرارداد بگیریم تا شکایت نکنند.
فتحی در خصوص اینکه گفته می‌شود قرارداد کارگزار قبلی باشگاه استقلال در زمان او بسته شده است، گفت: این قرارداد در زمان من و با مصوبه هیئت مدیره و با اطلاع مجمع بوده است. ما به قرارداد پایبند بودیم و این شرکت زیرساخت‌های خوبی ایجاد کرده است. پس از من، شنیدم باشگاه با کارگزار جدید قرارداد بسته که خلاف مقررات است. از شکایت کارگزار قبلی بی‌اطلاع هستم، اما تصور می‌کنم که چون رضایت این کارگزار گرفته نشده، از استقلال شکایت کرده است.
شما می توانید از طریق فایل صوتی پیوست شنونده این گفتگو باشید.
برنامه صبح و ورزش، دوشنبه 26 خرداد با اجرای شیرین هاشمی و با کارشناسی خسرو والی زاده روی آنتن رفت. این برنامه ساعت 7:10 هر روز به جز جمعه ها به مدت یک ساعت و20 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.
شما مخاطب محترم رادیو ورزش می توانید پیشنهادات و انتقادات خود درباره این برنامه را از طریق پیامک به شماره 30000306 و یا تماس با شماره تلفن های 22021387 و 22021388 با کارشناسان ما در میان بگذارید.

دسترسی سریع
صبح و ورزش