صبح و ورزش هر روز به جز جمعه ها از ساعت 07:10 به مدت 75دقیقه

مهین فرهادی زاد در گفتگو با رادیو ورزش: ورزش عرصه ای بین المللی برای ارائه الگوی زن توانمند محجبه

برنامه «صبح و ورزش» دوشنبه 2 تیر در گفتگو با مهین فرهادی زاد، معاون توسعه ورزش بانوان وزارت ورزش و جوانان به توضیح در خصوص 7 طرح این معاونت در جهت ترویج و توسعه ورزش در میان بانوان کشورمان پرداخت.

1399/04/02
09:25

به گزارش رادیو ورزش؛ مهین فرهادی زاد، معاون توسعه ورزش بانوان وزارت ورزش و جوانان درباره 7 طرح توسعه ای برای ورزش بانوان توضیح داد: از گذشته فعالیت هایی تحت عنوان طرح هایی برای اینکه بتواند در استانها طرح های آتی را ایجاد کند؛ هماهنگ شده اند. این طرح ها عمدتاً در خصوص حضور اکثریتی جامعه ورزش زنان در حوزه شهر و روستا است. برخی از این طرح ها جنبه آموزشی و فرهنگسازی دارد.
معاون توسعه ورزش بانوان وزارت ورزش و جوانان تصریح کرد: همه این طرح ها منجر به این می شوند که زنان عادت کنند که با انجام حرکات ورزشی نیازهای حرکتی خودشان را برآورده کنند و از خسته شدن عضلات جلوگیری کنند و عاملی الگو در منزل باشند که فعالیت های ورزشی را به سایر اعضای خانواده تسری می بخشند.
فرهادی زاد ادامه داد: این طرح ها عمدتا به شکل جشنواره و برخی تمریناتی اند که ما بصورت هفتگی اجرا می کنیم. بیشتر این مسابقات و جشنواره ها متوجه بازی های بومی و محلی است و همه این برنامه ها ضمن ایجاد نشاط و شادابی؛ فضای آموزشی که باید به ورزش بپردازند تا بتوانند سرحال باشند را نیز ایجاد می کند. پیامد این طرح مسئولین را متوجه امکانات مورد نیاز در فضای ورزشی بانوان می کند. ضمن اینکه وظایفی را به دستگاه های مختلف گوشزد می کنیم که فعالیت های ورزشی مربوط به همه بخش ها بخصوص در سنین پایین تر است تا فرهنگسازی انجام شود.
وی در زمینه ترویج ورزش بانوان در مناطق کمتر برخوردار کشور گفت: در روستاها نیز زنان، مشتاق ورزش در فضای مناسب خود هستند. قطعا این 7 طرح نمی تواند همه نیازهای حرکتی زنان کشور ما را تامین کند. اما همه باید به این نکته توجه کنیم که اگر زنان در منزل و محل کار خود سالم و سرحال باشند این شادابی را تسری می دهند. بنابراین سلامت جسم و روح آنها روی سلامتی جامعه بخصوص کودکان اثرگذار است.
فرهادی زاد درباره تاثیر بانوان بر فرهنگسازی و تربیت کودکانی سالم و پرتحرک تاکید کرد: نباید فراموش کنیم که یادگیری حرکات بنیادین سن خاص خودش را دارد و زمان یادگیری آن قبل از سن 11 سالگی است. بنابراین همه ما باید کمک کنیم و تنها از آموزش و پرورش توقع نداشته باشیم. ما به دنبال تامین نیازهای بانوان برای رو آوردن به ورزش هستیم. در حال حاضر بیش از سه هزار خانه روستایی داریم که در آنها طرح سنجش ساختار قامتی اجرا می شود و امکانات ورزشی در آنها تعبیه شده است. هر ساله بر تعداد این خانه ها افزوده می شود و برای بانوانی که در سطح روستا هستند در ساعات خاص به ارائه خدمات می پردازد. علاوه بر این سالن ها و اماکنی در طی سال ساخته می شوند که برای آقایان و بانوان طراحی شده اند حتی برخی از آنها مختص بانوان هستند اما باز هم همه نیازهای بانوان را مرتفع نمی کند. تمام دستگاه ها و حتی قوانین طوری هستند که بانوان در سازمان ها و دستگاه های مختلف ساعاتی از روز را به تمرین بپردازند اما مشکل اینجاست که برای تمرین بانوان قبل از رقابت ها فضایی جهت تمرینات منظم وجود ندارد تا زنان از امکانات موجود در هر سازمانی بهره ببرند.
معاون توسعه ورزش بانوان در پایان ضمن تشکر از رادیو ورزش گفت: ورزش بانوان مسیر بسیار دشواری را از ابتدای انقلاب طی کرده است. در هیچ عرصه اجتماعی به اندازه ورزش نمی توان فضایی در میادین بین المللی ایجاد کرد که الگویی برای زن محجبه و فعالیت های ورزشی او باشد. الگویی برای حضور زنان توانمند به عنوان داور، مربی، لژیونر و ... که بسیار ارزشمند هستند.
شما می توانید از طریق فایل صوتی پیوست شنونده این گفتگو باشید.
برنامه صبح و ورزش، دوشنبه 2 تیر با اجرای محمد درخشنده و با کارشناسی خسرو والی زاده روی آنتن رفت. این برنامه ساعت 7:10 هر روز به جز جمعه ها به مدت یک ساعت و20 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.
شما مخاطب محترم رادیو ورزش می توانید پیشنهادات و انتقادات خود درباره این برنامه را از طریق پیامک به شماره 30000306 و یا تماس با شماره تلفن های 22021387 و 22021388 با کارشناسان ما در میان بگذارید.

دسترسی سریع
صبح و ورزش