صبح و ورزش هر روز به جز جمعه ها از ساعت 07:10 به مدت 75دقیقه

رئیس سابق سازمان لیگ در گفتگو با رادیو ورزش سهمیه ایران در لیگ قهرمانان آسیا

برنامه «صبح و ورزش» شنبه 11 مرداد در گفتگو با عزیز محمدی، رئیس سابق سازمان لیگ به موضوع سهمیه ایران در لیگ قهرمانان آسیا پرداخت.

1399/05/11
10:01

به گزارش رادیو ورزش؛ عزیز محمدی، رئیس سابق سازمان لیگ در خصوص اینکه چرا یک تیم در جام حذفی می تواند سهمیه داشته باشد ولی برای مثال تیم سوم لیگ ایران نمی تواند در لیگ قهرمانان آسیا سهمیه ای داشته باشد؛ توضیح داد: در گذشته در مسابقات آسیایی لیگ قهرمانان باشگاه های آسیا و جام حذفی باشگاه های آسیا وجود داشت که پرسپولیس قهرمان جام حذفی باشگاه های آسیا و استقلال و پاس هم در لیگ قهرمانان آسیا قهرمان شدند. از زمانی که لیگ قهرمانان آسیا بصورت امروزی برنامه ریزی شد؛ در آیین نامه ها آورده شده که باشگاه هایی که می خواهند سهمیه بگیرند باید توجه کنند اولین سهمیه ای که به هر کشوری تعلق می گیرد برای قهرمان لیگ باشگاه ها و دومین سهمیه از آن قهرمان جام حذفی است.
ایران دو سهمیه مستقیم و دو سهمیه حذفی دارد که برای کسب آن باید با نمایندگان کویت و بحرین رقابت داشته باشد تا وضعیت آن مشخص شود. محمدی در زمینه عادلانه بودن این سهمیه ها اظهار کرد: در گذشته به تیم های اول و دوم آسیا 4 سهمیه مستقیم داده می شد. اما برای اینکه به کشورهای بیشتری سهمیه تعلق بگیرد سه سهمیه مستقیم و یک سهمیه پلی آف به آنها داده شد. مدتی حضور تیم ها بر اساس امتیاز بود و بر اساس رنکینگ تیم ملی و باشگاه ها در مسابقات باشگاه های آسیا امتیازات داده می شد. اما امروز رنکینگ خود باشگاه ها در نظر گرفته می شود.
به این معنا که 4 باشگاهی که در مسابقات باشگاه های آسیا شرکت می کنند با باشگاه های عربستان و قطر و ... که در غرب آسیا هستند با هم مقایسه می شود و با توجه به امتیازات، تیم های اول و دوم تعیین می گردند. تیم های اول و دوم سه سهمیه مستقیم و یک سهمیه غیر مستقیم دارند. تیم های سوم و چهارم هم دو سهمیه مستقیم و دو سهمیه غیرمستقیم دارند و تیم پنجم یک سهمیه مستقیم و دو سهمیه غیرمستقیم و ششم یک سهمیه مستقیم و یک سهمیه غیرمستقیم و همینطور تیم های هفتم، هشتم، نهم و دهم یک سهمیه مستقیم دارند. به این ترتیب در هر منطقه 16 تیم بطور مستقیم بالا می آید. این در حالی است که 11 تیم هم بطور غیرمستقیم بالا آمده و حدود 40 تیم حضور خواهند داشت.
وی تصریح کرد: عادلانه تر این است که بگویند تیم هایی که در لیگ اول تا سوم می شوند باید در این رقابت ها سهمیه داشته باشند ولی این تغییر در آیین نامه صورت نگرفته و تنها کاری که انجام می شود به پیشنهاد ما در سال 90 برمی گردد که ما گفتیم اگر همه کشورها شرایط را پیدا کرده باشند مثل اروپا که تقریبا همه کشورها شرایط حضور را دارند ولی چند تیم برتر مثل انگلیس، آلمان و اسپانیا را با سهمیه 4 تایی شرکت می دهند و بقیه تیم ها مثل سوئد، هلند، پرتغال، ایتالیا و دانمارک با وجود داشتن تمام شرایط سهمیه کمتری دارند زیرا کیفیت در نظر گرفته شده نه کمیت تا درآمد و هوادار بیشتری داشته باشند. در آسیا هم این موضوع در نظر گرفته می شود که هر تیمی نتیجه بهتری داشته سهمیه بیشتری داشته باشد.
رئیس سابق سازمان لیگ درباره حضور مابقی کشوها در مسابقه ای دیگر توضیح داد: هنوز هم مسابقاتی مانند "ای اف سی کاپ" برای کشورهایی مثل هند، اردن، لبنان و سوریه وجود دارد تا بر اساس امتیازات این مسابقات امتیازی داشته باشند. در اروپا اینچنین است که در مرحله اول و دوم لیگ قهرمانان اروپا تیم های اول و دوم به رقابت های حذفی وارد می شوند و تیم های سوم به لیگ اروپا می روند. این کار در آسیا هم انجام شد اما استقبالی صورت نگرفت زیرا درآمد در آسیا کم است و مسافت های طولانی بین تیم ها هزینه زیادی دارد و این کار در آسیا جا نیافتاده است.
شما می توانید از طریق فایل صوتی پیوست شنونده این گفتگو باشید.
این برنامه صبح و ورزش، با اجرای سبحان اکرامی و با کارشناسی سعید زاهدیان روی آنتن رفت. برنامه صبح و ورزش ساعت 7:10 هر روز به جز جمعه ها به مدت یک ساعت و20 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.
شما مخاطب محترم رادیو ورزش می توانید پیشنهادات و انتقادات خود درباره این برنامه را از طریق پیامک به شماره 30000306 و یا تماس با شماره تلفن های 22021387 و 22021388 با کارشناسان ما در میان بگذارید.

دسترسی سریع
صبح و ورزش