فرهنگ و ورزش شنبه تا پنج شنبه از ساعت 11:30 به مدت 1:20دقیقه

ورزش در آینه انقلاب اسلامی


برنامه "فرهنگ و ورزش" این هفته (13 تا 17 بهمن) به موضوع اتفاقات ورزشی کشور در سالهای بعد از پیروزی انقلاب اسلامی اختصاص دارد.

1397/11/14
08:26


به گزارش رادیو ورزش؛ بعد از پیروزی انقلاب اسلامی مسئولان ورزش کشور و کسانی که به شکلی سیاست گذار حوزه های مختلف از جمله ورزش بودند به دنبال این هدف بودند که موقعیتی را فراهم کنند تا به واسطه فعالیت های ورزشی، جامعه انرژی و انگیزه خود را حفظ کند و در جهت ارتقاء و موفقیت هر چه بیشتر حرکت کند.
دکتر عبدالحمید احمدی، معاونت فرهنگی و توسعه ورزش همگانی وزارت ورزش و جوانان، در پاسخ به این سوال که ارزیابی شما از آنچه که در ورزش همگانی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی رقم خورده است، چیست، بیان کرد: قبل از پیروزی انقلاب، ورزش همگانی به مفهوم امروز نداشتیم؛ یعنی ساختارهایی که تکلیف داشته باشند و موظف باشند در جهت توسعه ورزش برای عموم مردم برنامه ریزی، تلاش و زیرساخت ایجاد کنند، وجود خارجی نداشت. ساختارهایی که اکنون متولی توسعه ورزش همگانی هستند؛ از جمله فدراسیون های ورزشی و دیگر نهادها مثل شهرداری و دستگاه های اجرایی، همه از دستاوردهای بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به شمار می روند.
دکتر احمدی، ادامه داد: فدراسیون ورزش همگانی، هیأت های ورزش همگانی استان ها و شهرستان ها، فدراسیون ورزش های روستایی، عشایری و بازیهای بومی محلی، فدراسیون ورزش های زورخانه ای و دیگر فدراسیون های ورزشی در جهت توسعه ورزش همگانی راه اندازی شده اند. قبل از انقلاب تعداد فدراسیون های ما به 26،27 فدراسیون بیشتر نمی رسید؛ اما اکنون 52 فدراسیون داریم. رشته های جدیدی که بعد از پیروزی انقلاب امکان فعالیت پیدا کردند، در حال حاضر جمعیت زیادی را تحت پوشش دارند.
معاون وزارت ورزش و جوانان، همچنین افزود: با توجه به فضا و شرایط جدیدی که در ورزش حاکم شده است، به جرأت می توان گفت که ورزش همگانی یکی از دستاوردهای پیروزی انقلاب اسلامی است. اینکه بتوانیم شرایط و امکانات ورزشی را برای همه نقاط کشور فراهم کنیم، نگاهی بود که از ابتدای انقلاب شکل گرفت. وقتی سازمان جهاد سازندگی به دستور امام خمینی در خرداد 58 تشکیل شد، یک نگاه عدالت محور در کشور ایجاد شد. این موضوع که همه نقاط کشور باید از یک شرایط توسعه ای برخوردار شوند، پشتوانه این نگاه بود.
برنامه فرهنگ و ورزش، امروز با اجرای درخشنده، کاری در جهت اعتلای فرهنگ ورزش بود که روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:30 به مدت 60 دقیقه از رادیو ورزش پخش می شود.

دسترسی سریع
فرهنگ و ورزش