فرهنگ و ورزش شنبه تا پنج شنبه از ساعت 11:30 به مدت 1:20دقیقه

وضعیت کارآفرینی در حوزه ورزش

برنامه "فرهنگ و ورزش" این هفته (27 بهمن تا 1 اسفند) به موضوع کارآفرینی در ورزش اختصاص داشت.

1397/11/27
23:34

به گزارش رادیو ورزش؛ کارآفرینی موضوعی است که از اواخر قرن بیستم مورد توجه محافل آموزشی کشورهای مختلف جهان قرار گرفته است. بررسی تاریخ ادبیات کارآفرینی تأیید می کند که این واژه اولین بار در تئوریهای اقتصادی و توسط افراد اقتصاددان ایجاد شده و بعد وارد تئوریهای سایر رشته های مختلف شده است. کارآفرینی فرآیندی است که طی آن فرد کارآفرین با ایده های جدید، شیوه های خلاقانه و شناسایی فرصت های جدید با بکارگیری منابعی به ایجاد کسب و شرکت های نو می پردازد.
امیر واعظی آشتیانی، مدیر ورزشی، در ارتباط با موضوع برنامه اظهار کرد: هر فرد و گروهی که بضاعت تولید شغلی را در کشور داشته باشد وعده ای را مشغول به کاری کند، کارآفرین شناخته می شود. مجموعه این اتفاقات را کارآفرینی توسط افراد یا گروه ها در قالب شخصیت های حقیقی یا حقوقی می گویند.
وی، در پاسخ به این سوال که آیا صنعت واسطه ای شده که ورزش را به یک عاملی برای کارآفرینی تبدیل کند، تصریح کرد: زمانیکه ورزش در کشور ما به تشکیلاتی تبدیل شد، از همان زمان خود ورزش ایجاد اشتغال کرد؛ یعنی سازمانی تشکیل شد؛ ساختارسازی شد و در آن ساختارها افراد مختلفی قرار گرفتند. این اتفاق حدود 70 سال قبل افتاده است؛ اما این نوع ایجاد شغل دولتی بوده و بنا به مقتضیات آن سازمان شکل گرفته است.
وی، تصریح کرد: نکته مهم اینجا است که آیا ما توانسته ایم ورزش را به صنعت یا تجارت تبدیل کنیم و از آن بهره لازم را ببریم یا خیر. نزدیک به 4 دهه است که به طور جدی راجع به این موضوع در دنیا بحث شده است و امروز می بینیم در رشته های مختلف ورزشی مربیان، سرپرستان، مدیران و ورزشکارانی داریم که همه اینها تولید شده و محصول ورزش هستند؛ همچنین در کنار اتفاقات ورزشی، کارخانجات متعدد تولید لوازم ورزشی ایجاد می شوند که افراد شاغل در این کارخانجات به واسطه ورزش مشغول به کار شده اند. فروشگاه های مختلفی که در نقاط مختلف دنیا برای توزیع این محصولات ورزشی شروع به کار می کنند، خود ایجاد شغل کرده اند. فضاهای تبلیغات و باشگاه ها همچنین در زنجیره اشتغال زایی و کارآفرینی در حوزه ورزش قرار دارند.
واعظی آشتیانی، افزود: بر همین اساس یک اتفاق بزرگ در 4 دهه گذشته در بخش کارآفرینی و اشتغال ورزش دنیا رخ داده است. به طور کلی هیچ تولیدی مانند ورزش نمی تواند آنقدر اشتغال زایی داشته باشد.
برنامه فرهنگ و ورزش، امروز با اجرای درخشنده، کاری در جهت اعتلای فرهنگ ورزش بود که روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:30 به مدت 60 دقیقه از رادیو ورزش پخش می شود.

دسترسی سریع
فرهنگ و ورزش