فرهنگ و ورزش شنبه تا پنج شنبه از ساعت 11:30 به مدت 1:20دقیقه

آفت های اظهارنظرهای بدون کارشناسی


برنامه "فرهنگ و ورزش" این هفته (4 تا 8 اسفند) به موضوع آفت های اظهارنظرهای بدون کارشناسی ورزشکاران معروف می پردازد.

1397/12/05
09:37


به گزارش رادیو ورزش؛ در جامعه امروز ما ورزشکاران جایگاه ویژه ای دارند و مورد حمایت خوبی هم قرار می گیرند. ثبات و امنیت جامعه و حمایت از ورزش سبب شده که رشته های مختلف ورزشی توسعه پیدا کنند و ورزشکاران برجسته زیادی از دل جامعه بیرون بیایند. از زمان پیروزی انقلاب تا به امروز در مناسبت های گوناگون رهبران جامعه ورزشکاران را دلگرم کردند. امام خمینی (ره) شالوده حمایت از ورزشکاران را بیان کرد و خیلی روشن گفت که من ورزشکار نیستم؛ اما ورزشکاران را دوست دارم. رهبر معظم انقلاب هم بارها حمایت عملی و معنوی خود را از ورزشکاران نشان داده است و همین سبب شده که ورزش کشور به جایگاه کنونی دست پیدا کند. ورزشکاران زیادی در حوزه ورزش به امنیت کاری رسیده اند و با ورزش زندگیشان تأمین شده است.
ورزشکاران یکی از گروه های مرجع در جامعه امروزی جهان به حساب می آیند و کارکردهای اجتماعی بسیار زیادی از این گروه را شاهد هستیم. در فعالیت های اجتماعی، خیریه، فرهنگی و حتی سیاست خیلی مواقع می بینیم که ورزشکاران دستگیر جامعه هستند.
دکتر مجید خاتونی، جامعه شناس و کارشناس ورزش، در پاسخ به این سوال که جامعه مدرن امروزی از ورزش چه توقعی دارد و از چه منظری به ورزش نگاه می کند، بیان کرد: نهاد ورزش در دنیای مدرن یک نهاد کاملاً اثرگذار و دارای کارکردهای متعدد و متنوعی است. از این رو بسیاری از کشورهای پیشرفته از ورزش در جهت منافع اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی به نحو احسنت استفاده می کنند.
ورزش یک مدرسه اجتماعی سازی محسوب می شود و افراد در ورزش کنار هم بودن، احساس مسئولیت، کار تیمی، تلاش، همدلی و همگرایی را می آموزند و در جامعه خود این آموزه ها را به اجرا درمی آورند.
وی، نیز در پاسخ به این پرسش که ورزش از جامعه چه کارکردهایی را می گیرد، تصریح کرد: ورزش و جامعه دارای یک رابطه دیالکتیک هستند؛ یعنی ورزش هم بر جامعه اثر می گذارد و هم از جامعه اثر می پذیرد و این دو مؤلفه در هم تنیده هستند. امروز هر اتفاقی که در جامعه می افتد به نوعی در ورزش می بینیم و دارای اثر است؛ از این رو برخی از چهره های ورزشی هم به جامعه نگاه ویژه ای دارند و در مصاحبه و فضای مجازی به مسائل جامعه خود اشاره می کنند.
دکتر خاتونی، در ارتباط با حضور و اظهارنظرهای بدون کارشناسی ورزشکاران در دیگر حوزه ها اظهار داشت: ورزشکاران یک گروه مرجع هستند و جامعه خیلی از رفتارهای آنها را الگو قرار می دهد و طرز تفکر و بیان ورزشکاران می تواند جریانی را در جامعه ایجاد کند. امروزه ورزشکاران مشهور در حوزه های غیرورزشی هم حضور پیدا می کنند. در جوامع پیشرفته پیش زمینه ها و دانشی به ورزشکاران انتقال داده می شود که از آسیب های احتمالی جلوگیری شود؛ اما متأسفانه در سالهای اخیر در کشور ما از چهره های ورزشی به درستی استفاده نشد و حتی جاهایی سوء استفاده شده است. گاهی ورزشکاران در نهادهایی حضور پیدا کرده اند که اثر مخربی داشته اند و بر ضد منافع اجتماعی کشور عمل کرده اند. به عنوان مثال می توان به حضور چهره های ورزشی در شورای شهر اشاره کرد؛ در حالیکه اداره شهرها نیازمند دانش تخصصی و آگاهی ژرف است که متأسفانه این افراد به دلیل شهرت در این پست ها قرار گرفته اند.
برنامه فرهنگ و ورزش، امروز با اجرای درخشنده، کاری از گروه تفریحات ورزشی بود که در جهت اعتلای فرهنگ ورزش روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:30 به مدت 60 دقیقه از رادیو ورزش پخش می شود.

دسترسی سریع
فرهنگ و ورزش