فرهنگ و ورزش شنبه تا پنج شنبه از ساعت 11:30 به مدت 1:20دقیقه

مفهوم مسئولیت اجتماعی و اهمیت آن در جامعه

برنامه "فرهنگ و ورزش" این هفته (11 تا 15 اسفند) به موضوع مسئولیت اجتماعی اختصاص دارد.

1397/12/12
08:38

به گزارش رادیو ورزش؛ مجید خاتونی، جامعه شناس ورزشی، در ارتباط با مفهوم مسئولیت اجتماعی اظهار داشت: نسبت علاقه مندی و اهمیت هر شخص به اتفاقاتی که در جامعه رخ می دهد و یا به عبارتی شرکت فعال افراد در حل برخی مشکلات جامعه را مسئولیت اجتماعی می گویند. در ورزش هم طی سالهای اخیر نسبت به این مفهوم توجه ویژه ای شده است. سازمان های ورزشی و به خصوص نهادهای بین المللی ورزش به این مقوله توجه زیادی دارند.
وی، در پاسخ به این پرسش که آیا بین آن چیزی که از مسئولیت اجتماعی در فرهنگ خودمان سراغ داریم با آن چیزی که در دنیا روی آن تأکید می شود، تفاوتی وجود دارد یا خیر، عنوان کرد: مسئولیت اجتماعی یک امر دائمی است و اینطور نیست که یک اتفاق خارق العاده و ناگواری رخ بدهد و سپس همه به مسئولیت اجتماعی روی بیاورند. روی این مقوله هم در فرهنگ ما و هم در دین اسلام خیلی تأکید شده و در طول تاریخ به شکل های مختلف عملی شده است؛ مثل: ذکات، مراسم گلریزان در ورزش و ...
خاتونی، تصریح کرد: در حوزه مسئولیت اجتماعی با دو مقوله شهروند مسئول و نقش اجتماعی روبرو هستیم. بحث شهروند مسئول برای تمام اعضای یک جامعه یکسان است و هر کس در هر مقام و شغلی که است باید به عنوان یک شهروند وظایف و مسئولیت خود را به نحو احسنت اجرا کند؛ یعنی در قبال جامعه مسئول است. بحث نقش اجتماعی بدین معنی است که هر کس در جامعه دارای یک نقشی است و این نقش ها به تناسب اهمیت و جایگاهی که دارند از مسئولیت های مختلفی برخوردار هستند.
این جامعه شناس، همچنین افزود: اگر ما بتوانیم نقش های اجتماعی را برای مردم جامعه جا بیاندازیم که با نقش خود، وظایفی که درقبال آن نقش دارند و فلسفه آن آشنا شوند، خیلی راحت می توانیم مقوله مسئولیت اجتماعی را به اجرا دربیاوریم و از کارکردهای مطلوب آن بهره مند شویم.
وی، نیز در پاسخ به این سوال که آیا مسئولیت اجتماعی همان قانون است یا تکمیل کننده آن است و یا رابطه علی و معلولی دارد، عنوان کرد: ما در مقوله نقش اجتماعی یک انتظار نقشی داریم که ضمانت های اجرایی آن به 3 بخش انتظارات اجباری، الزامی و اختیاری تقسیم می شود.
انتظارات اجباری از طریق قانون ضمانت می شود اگر فرد این انتظارات را برآورده نکند، تنبیه و مجازات خواهد شد. در انتظارات الزامی اگر فرد انتظارات را برآورده می کند از جامعه ترد می شود. انتظارات اختیاری ضمانت های اجرایی کمتری دارد؛ اما احترام می آورد و اگر کسی این انتظارات را برآورده نکند، عدم محبوبیت برایش به همراه دارد.
برنامه فرهنگ و ورزش، امروز با اجرای درخشنده، در جهت اعتلای فرهنگ ورزش روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:30 به مدت 60 دقیقه از رادیو ورزش پخش می شود.

دسترسی سریع
فرهنگ و ورزش