فرهنگ و ورزش شنبه تا پنج شنبه از ساعت 11:30 به مدت 1:20دقیقه

مسئولیت های متقابل دولت و ملت

برنامه "فرهنگ و ورزش" این هفته (11 تا 15 اسفند) به موضوع مسئولیت اجتماعی اختصاص دارد.

1397/12/14
09:32

به گزارش رادیو ورزش؛ دکتر محمدمهدی رحمتی، جامعه شناس و عضو هیأت علمی دانشگاه گیلان، در پاسخ به این سوال که آیا منظور از مسئولیت اجتماعی این است که دولت وظیفه خود را انجام ندهد و از زیر بار مسئولیت خود فرار کند و آن را بر گردن بخش دیگری بیاندازد، عنوان کرد: قاعدتاً مسئولیت های هر یک از نهادهای دولت و جامعه نافی مسئولیت دیگری نیست. اگر قرار باشد ما به عنوان مسئول در بدنه دولت دارای سمتی باشیم، به طبع این سمت دارای مسئولیت هایی هم هستیم که باید در چارچوب پاسخگویی به آن مسئولیت ها فعل، عمل، گفتار و کردار خود را تنظیم کنیم؛ اما این مسئولیت داشتن نافی وظایف و مسئولیت های اجتماعی سایر آحاد جامعه نمی باشد. مردم هم عهده دار مسئولیت هایی در قبال مسئولیت های مجری و کارگزار هستند.
دکتر رحمتی، تصریح کرد: در جامعه قدیم معمولاً حاکم مثل یک پدر بزرگ عمل می کرد و بقیه جامعه هم باید تبعیت می کردند؛ اما سیستم های اداره جوامع در دوران جدید مستلزم درگیر شدن آحاد جامعه است؛ چه آنکه در قالب دولت مسئولیت دارد و چه آنکه در جامعه در حال زیست و زندگی است.
وی، در مقابل این گفته مجری که به طور نمونه در منطقه ای از کشور زلزله رخ می دهد و دولت به عنوان قدرت دارای بودجه سرشار ممکن است کار خود را در این زمینه به درستی انجام ندهد و مردم را به حس انسان دوستی که بخشی از مسئولیت اجتماعی است برای کمک فراخواند؛ اینجا تنقاضی وجود دارد، بیان کرد: از جنبه ای تناقض وجود دارد. تنقاض به این کنش برنمی گردد؛ بلکه به آنجایی برمی گردد که دولت در همه حیطه ها ارتباط مناسب خود را با بدنه جامعه ایجاد نمی کند. یعنی در جایی که بحث امتیاز و مزیت ها است، شاید نگاه دولت به جامعه نگاه مناسب و قوی نباشد؛ اما جایی که به تعبیر مردم کم می آورد و نیاز دارد، دست به سوی مردم دراز می کند.
این جامعه شناس، همچنین اضافه کرد: در جامعه شناسی سیاسی ما در کنار قدرت از واژه دیگری به نام اقتدار صحبت می کنیم. اقتدار، مشروع قدرتی است که دارای مشروعیت است. دولت مبتنی بر برنامه هایی که بر اساس امور جاری است، عمل می کند و گاهی اتفاقاتی رخ می دهد که چندان پیش بینی نشده است. وقتی در چارچوب مفهوم اقتدار نگاه می کنیم، همیشه یک رابطه داد و ستدی و تعاملی بین دولت و جامعه وجود دارد.
برنامه فرهنگ و ورزش، امروز با اجرای درخشنده، در جهت اعتلای فرهنگ ورزش روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:30 به مدت 60 دقیقه از رادیو ورزش پخش می شود.

دسترسی سریع
فرهنگ و ورزش