فرهنگ و ورزش شنبه تا پنج شنبه از ساعت 11:30 به مدت 1:20دقیقه

نگاه استراتژیک ورزش در سال رونق اقتصادی

برنامه "ورزش و جامعه" این هفته (17 تا 22 فروردین) به موضوع شعار سال 98، رونق اقتصاد اختصاص دارد.

1398/01/18
08:06

به گزارش رادیو ورزش؛ سال 1398 سال رونق تولید نامگذاری شده است. گفتمان ایران امروز و جهان غرب در نگاه هستی شناسانه خود تفاوت های بنیادی دارند. نگاه هستی شناسانه انقلاب 57 مردم ایران ریشه در باوری دارد که می گوید مدیریت کلی و کلان جامعه را باید امینان عقل، دین و جان آن اجتماع در دست داشته باشند و همه نهادهای سیاسی، اقتصادی و تربیتی با راهکارهای اندیشه امام معصوم فعالیت کنند.
یکی از مهمترین ها در این مسیر تولید است. امسال باید با همت عالی در مسیر رونق تولید گام برداریم. پرسش اساسی این است که ورزش در راه رونق تولید چه وظیفه و کارکردی می تواند داشته باشد.
دکتر رسول نظری، عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی اصفهان و متخصص در حوزه مدیریت استراتژیک، در پاسخ به این سوال که نگاه استراتژیک چقدر در حوزه تولید ورزش مهم است و باید لحاظ شود، بیان کرد: واژه استراتژیک به معنای عامل یا عوامل تأثیرگذار بر یک فرآیند یا یک پدیده است وقتی بحث استراتژیک در هر مقوله ای مطرح می شود، بحث اولویت بندی ها، تفکر سیستمی، تفکر انتقادی، توزیع متواضع همراه با عدالت و نگاه جامع و والا داشتن نسبت به آن پدیده مطرح می شود.
سال 98 که به فرمایش مقام معظم رهبری رونق تولید را باید در کشور داشته باشیم، در حوزه ورزش ما باید رونق تولید و خدمات را همزمان با هم پیش ببریم؛ زیرا در ورزش و فرآیندهایی که در ورزش وجود دارد، هم نگاه سخت و هم نگاه نرم باید وجود داشته باشد.
وی، تصریح کرد: با توجه به گفتمان انقلاب اسلامی تمرکز ما باید بر منابع درون زا کشور باشد و به منابع سخت افزاری، نرم افزاری و انسان افزاری هم با نگاه درون زا و هم نگاه برون گرا بنگریم. حوزه سخت عرصه ورزش که بحث تولید مطرح می شود، تجهیزات، کالا، پوشاک و غیره را شامل می شود.
دکتر نظری، به شرایط خدماتی ورزش کشور اشاره کرد و گفت: از حیث نگاه نرم و خدماتی شرایط موجود ورزش در کشور ما شرایط مناسبی نیست. هنوز پژوهش های مبتنی بر داده های دانشگاهی در سطح ملی انجام نشده است که ببینیم چند درصد مردم ما ورزش می کنند؛ ورزش در سبد فکری هر ایرانی به چه میزان است و ورزش در سبد اقتصاد خانوارهای ایرانی چه سهمی به خود اختصاص داده است.
برنامه ورزش و جامعه، روزهای شنبه هر هفته ساعت 12:30 به مدت 60 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش تقدیم علاقه مندان می شود.

دسترسی سریع
فرهنگ و ورزش