بازاریابی ورزشی پنج شنبه از ساعت 13:30 به مدت 30دقیقه

رادیو ورزش

بازاریابی ورزشی

نكات تغذیه ای در سندرم دامپینگ

برنامه مركز مشاوره ورزشی پنجشنبه 7 دی ماه با حضور دكتر شهاب اولیایی، رژیم شناس و مشاور تغذیه و دكتر وجیه الله چشمه سری، متخصص پزشكی ورزشی به موضوع ملاحظات تغذیه ای در سندرم دامپینگ و بعد از عمل بای پس معده پرداخت.

1396/10/09
08:35

به گزارش رادیو ورزش؛ دكتر شهاب اولیایی، رژیم شناس و مشاور تغذیه پیرامون ملاحظات تغذیه ای در سندرم دامپینگ و عمل بای پس معده اظهار كرد: كسانی كه دستگاه گوارش خود را عمل می كنند و معده آنها دستكاری می شود؛ تخلیه غذا و كربوهیدراتها از معده سریع رخ می دهد. در بسیاری از افراد علائمی مثل دردهای شكمی، اسهال، حالت تهوع، استفراغ، سرگیجه و ضربان قلب 10 تا 30 دقیقه بعد از خوردن غذا بروز می كند كه گاهی تا 3 ساعت بعد از غذا نیز ظاهر می شود.
بهترین درمان برای این مشكل رعایت اصول تغذیه و تغییر رژیم غذایی است. با آزاد شدن مقدار زیادی انسولین میزان جذب قند بالا می رود كه می تواند این مشكلات را ایجاد كند.
توصیه می شود كه این افراد تعداد وعده های غذایی خود را افزایش و حجم آن را كاهش دهند. آهسته غذا خورده و آن را كامل بجوند. غذای خیلی گرم یا خیلی سرد نخورند. قندهای ساده مثل قند، شكر، عسل، مربا و ... تا حد امكان پرهیز شود. اگر مصرف شیر علائم گوارشی را تشدید می كند از ماست و پنیر استفاده كنند. بعد از مصرف غذا 30 تا 60 دقیقه دراز بكشند و فعالیتی انجام ندهند تا توقف غذا در معده زمان بیشتری به طول بیانجامد. در هنگام غذا آب میل نكنند. از مصرف غذاهای آبكی خودداری كنند.
در افراد با رعایت این موارد كم كم علائم عدم تحمل كمتر می شود و می توانند غذاهای عادی را مصرف كنند.
برنامه مركز مشاوره ورزشی پنجشنبه 7 دی با اجرای شهاب اولیایی و به تهیه كنندگی عباس حیدری تقدیم شنوندگان شد. این برنامه ساعت 14:30 روزهای فرد به مدت 25 دقیقه از رادیو ورزش پخش می شود.

دسترسی سریع
بازاریابی ورزشی