پزشكی ورزشی جمعه از ساعت 14:30 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

پزشكي ورزشي

نكاتی مهم برای جلوگیری از آسیب های ورزشی


در برنامه "پزشكی ورزشی" جمعه 21 مهر، دكتر حمید مساعدیان، عضو كمیته آموزش فدراسیون پزشكی ورزشی، پیرامون بحث صدمات ورزشی و ریكاوری توضیحاتی را ارائه كرد.

1396/07/22
08:42

به گزارش رادیو ورزش؛ دكتر حمید مساعدیان، عضو كمیته آموزش فدراسیون پزشكی ورزشی، در ارتباط با مواردی كه باعث ایجاد آسیب های ورزشی در افراد می شود، گفت: بی توجهی نسبت به اصول ورزش از جمله آموزش علمی موجب ایجاد صدماتی جدی در ورزشكاران می شود. ورزش امروز علمی و كاملاً با گذشته متفاوت است. یك ورزشكار باید بداند در هر رشته ورزشی حتی ساده ترین رشته ها، اگر آموزش لازم نبینیم و علمی ورزش نكنیم، طبیعتاً دچار صدماتی خواهیم شد.
ما ورزش می كنیم تا سلامت باشیم؛ اگر قرار باشد كه سلامتی با انجام ورزش دچار مخاطره كنیم، آن ورزش كوچكترین ارزشی ندارد. امروزه تمام ركوردهای جدیدی كه در مسابقات جهانی زده می شود به واسطه فعالیت ورزشی علمی همراه با آموزش صحیح است.
وی، در پاسخ به این سوال كه ورزشكار چه زمانی نیاز به ریكاوری پیدا می كند، بیان كرد: بی توجهی به بحث تمرینات از مواردی است كه باعث صدمه ورزشكار می شود و فرد نیاز به ریكاوری پیدا می كند. مدت ریكاوری به شدت ضایعه بستگی دارد و تشخیص آن با پزشك است.
دكتر مساعدیان، نیز در پاسخ به این پرسش كه آیا نشستن در آب بسیار سرد بعد از هر فعالیت ورزشی می تواند ریكاوری باشد، عنوان كرد: اگر فرد از فیزیولوژی قلبی- عروقی سالمی برخوردار باشد، می تواند در بحث ریكاوری مؤثر باشد؛ زیرا انقباض و انبساط عروق سطحی بدن می تواند نشاطی در فرد ایجاد كند و با ترشح هورمون هایی باعث آرامش بدن شود.
این كارشناس، تأكید كرد: ما باید تمرینات منظم داشته باشیم و زمان برای آن مشخص كنیم. تمرینات باید حتماً تحت نظر یك مربی خوب ورزشی باشد. اگر ورزشكاری می خواهد موفقیتی در سطح كشوری و بین المللی داشته باشد، نمی تواند زمان را دور بزند و تعجیل در رسیدن به اهداف باعث ایجاد صدمات خواهد شد. بی توجهی به بحث تغذیه مناسب می تواند صدمات جدی را برای ما به همراه داشته باشد. عدم مصرف مایعات كافی در هنگام فعالیت ورزشی آسیب جدی به عضلات و سیستم عضلانی اسكلتی وارد می كند.
برنامه پزشكی ورزشی، با اجرای محمدی و تهیه كنندگی جوادی، هر جمعه ساعت 14:30 به مدت 25 دقیقه از شبكه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
پزشكی ورزشی