پزشكی ورزشی جمعه از ساعت 14:30 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

پزشكي ورزشي

نقش آموزش در پیشگیری از آسیب های ورزشی

برنامه پزشكی ورزشی جمعه 19 آبان با حضور دكتر حمید مساعدیان، مسئول بخش جستجو و نجات فدراسیون كوهنوردی و مسئول آموزش بخش پزشكی فدراسیون اسكی به موضوع نقش آموزش در پیشگیری از آسیب های ورزشی اختصاص داشت.

1396/08/20
08:50

به گزارش رادیو ورزش؛ دكتر حمید مساعدیان، مسئول بخش جستجو و نجات فدراسیون كوهنوردی و مسئول آموزش بخش پزشكی فدراسیون اسكی پیرامون اهمیت آموزش در فعالیت ورزشی اظهار كرد: آموزش قطعا در اجرای صحیح عملیات ورزشی و سلامت فرد بعد از فعالیت ورزشی تاثیرگذار است. اگر ما به ورزش بدون آموزش و رعایت نكات علمی بپردازیم؛ نه تنها آن ورزش نمی تواند سلامتی را برای ما بهمراه بیاورد بلكه ممكن است باعث بروز مشكلات جدی فیزیكی و حتی روحی و روانی شود.
امروز بحث ورزش به دلیل علمی بودن خیلی سریع در حال پیشرفت است و ركوردهای باور نكردنی كه زده می شود؛ مطمئنا با پارامترها و فاكتورهای بسیار ظریفی همراه است كه اگر همه آنها در نظر گرفته شود می تواند در بهبود كیفیت فعالیت ورزشی اثر گذار باشد.
داشتن شرایط فیزیكی پرداختن به یك فعالیت ورزشی، تناسب شدت فعالیت ورزشی با توانمندی فرد، هماهنگی فعالیت ورزشی با فیزیك و آناتومی بدن، تناسب وزنی دو رقیب و ... می تواند در سلامت فرد در فعالیت ورزشی رقابتی یا غیر رقابتی اثرگذار باشد.
مساعدیان درخصوص فاكتورهایی كه در فعالیت ورزشی باید توجه گردد تا از آسیب های ورزشی جلوگیری شود؛ بیان كرد: یكی از فاكتورهای مهم در فعالیت ورزشی تغذیه است. اینكه چه نوع و چه كیفیتی از مواد غذایی قبل، حین و بعد از فعالیت ورزشی مصرف شود؛ در كیفیت ورزش موثر است.
بی توجهی به گرم كردن و سرد كردن باعث صدمات ورزشی می شود. در یك فعالیت ورزشی یك ساعته حداقل یك پنجم زمان را باید به گرم كردن اختصاص داد تا جریان خونرسانی در بافتها عضلانی و ترشح هورمون های لازم انجام گیرد و فرد نیز از لحاظ روحی و روانی آماده شود و صدمات جسمی كاهش پیدا كند. سرد كردن بدن بعد از فعالیت ورزشی نیز در كاهش صدمات ورزشی حائز اهمیت است.
برنامه پزشكی ورزشی جمعه 19 آبان با اجرای محمدی و تهیه كنندگی جوادی از رادیو ورزش پخش شد. این برنامه هر جمعه ساعت 14:30 به مدت 25 دقیقه از شبكه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
پزشكی ورزشی