پزشكی ورزشی جمعه از ساعت 14:30 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

پزشكي ورزشي

نقش پزشكی ورزشی در پیشگیری از مرگ ناگهانی در ورزشكاران

برنامه پزشكی ورزشی جمعه 29 دی با حضور دكتر پورغریب، متخصص پزشكی ورزشی به موضوع نقش پزشكی ورزشی در پیشگیری از مرگ ناگهانی در ورزشكاران اختصاص داشت.

1396/10/30
08:47

به گزارش رادیو ورزش؛ دكتر پورغریب، متخصص پزشكی ورزشی پیرامون نقش پزشكی ورزشی در پیشگیری از مرگ ناگهانی ورزشكاران اظهار كرد: پیشگیری، تشخیص، درمان و توانبخشی آسیب های ورزشی در ورزشكاران در حیطه كار پزشكی ورزشی است. با معاینات پزشكی ورزشی می توان قبل از اینكه خیلی از بیماری ها بروز كنند؛ آنها را شناسایی كرد. در مورد ورزشكاران حرفه ای مشاوره پزشكی ورزشی، گرفتن شرح حال و سوابق فردی و خانوادگی، معاینات قلبی و عروقی و سایر موارد لازم انجام می گیرد و براساس معاینات قلبی و عروقی افرادی كه در معرض خطر مشكلات قلبی هستند؛ به متخصصین قلب و عروق ارجاع داده می شوند. خیلی مهم است كه بحث مشاوره پزشكی ورزشی را در معاینه ورزشكاران حرفه ای و غیر حرفه ای بگنجانیم تا از بروز حوادثی مثل مرگ ناگهانی در ورزشكاران جلوگیری بعمل آوریم.
پورغریب درخصوص تعامل فدراسیون پزشكی ورزشی با فدراسیون ها بیان كرد: فدراسیون ها باید با متخصصین پزشكی ورزشی تعامل داشته باشند و از پتانسیل های آنها استفاده كنند كه در این حیطه ضعیف هستیم و این كار بطورسیستماتیك انجام نمی شود. با توجه به ظرفیتی كه در قسمت آقایان و خانم ها وجود دارد باید با فدراسیون ها كارهای مشترك انجام دهیم تا بتوانیم وظیفه ای كه به عهده داریم را به مرحله عمل درآوریم. پزشكی ورزشی در فدراسیون های فوتبال، جودو، تنیس و اسكواش فعالتر است و در فدراسیون های دیگر جای كار دارد. ارائه خدمات پزشكی ورزشی به تیم ها یك كار تیمی متشكل از متخصص پزشكی ورزشی، تغذیه، روانشناس و فیزیوتراپ است. در تمام فدراسیون ها باید ساختار كمیته پزشكی ورزشی تشكیل شود و خدماتی كه برای سلامت ورزشكار ارائه می گردد؛ ارتقا پیدا كند.
برنامه پزشكی ورزشی جمعه 29 دی با اجرای مهرداد محمدی و تهیه كنندگی جوادی از رادیو ورزش پخش شد. این برنامه هر جمعه ساعت 14:35 به مدت 25 دقیقه از شبكه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
پزشكی ورزشی