پزشكی ورزشی جمعه از ساعت 14:30 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

پزشكي ورزشي

اقدامات پیشگیرانه جهت جلوگیری از مرگ ناگهانی در ورزشكاران

برنامه پزشكی ورزشی جمعه 27 بهمن با حضور دكتر محسن پورغریب، متخصص پزشكی ورزشی به موضوع اقدامات پیشگیرانه جهت جلوگیری از مرگ ناگهانی در ورزشكاران اختصاص داشت.

1396/11/28
08:09

به گزارش رادیو ورزش؛ دكتر محسن پورغریب، متخصص پزشكی ورزشی پیرامون اقدامات انجام شده توسط انجمن متخصصین پزشكی ورزشی برای جلوگیری از مرگ ناگهانی در ورزشكاران اظهار كرد: بالغ بر 4300 ورزشكار در سطوح مختلف فوتبال در استان تهران مورد معاینه پزشكی قرار گرفتند كه 15 نفر مشكل قلبی داشتند. در مركز پزشكی فیفا (ایفمارك) نیز چندین سال است كه اینگونه معاینات برای ورزشكاران حرفه ای انجام می شود. در این معاینات مهمترین مسئله این است كه شرح حال خوبی گرفته شود و سوابق فامیلی و عوامل خطرساز مثل بیماری های دیابت، چربی خون و ... مشخص گردند. یكی از بیماری هایی كه در آن مشكل قلبی و عروقی شایع است؛ سندرم مارفان است كه در رشته های ورزشی كه ورزشكاران دارای قد بلندی هستند؛ بیشتر نگران كننده است و موارد مشكوك به این سندرم باید تحت بررسی قرار گیرند. معاینات اسكلتی و عضلانی، نوار قلب و اندازه گیری فشار خون اندام فوقانی و تحتانی از مهمترین مواردی هستند كه باید برای ورزشكاران صورت پذیرد. در ورزشكاران حرفه ای انجام اكو قلب نیز تاكید می شود.
وی در ادامه افزود: كمیته پزشكی ورزشی در حال برنامه ریزی برای گسترش بحث معاینات ورزشكاران فوتبال در كل استانهای كشور است تا این معاینات در همه هیئتهای فوتبال استانها شروع شود و بدین طریق از بروز مشكلات برای ورزشكاران جلوگیری بعمل آید.
پورغریب توصیه كرد: اگر ورزشكار به علت بیماری دچار تب شده باشد نباید فعالیت ورزشی سنگین انجام دهد چون ممكن است عفونتی كه در بدنش وجود دارد؛ باعث مشكلات قلبی گردد. همانطور كه در ورزش به سمت علمی شدن حركت می كنیم در بحث پزشكی ورزشی هم باید به این سمت حركت كنیم. در این راستا وزارت ورزش، فدراسیون پزشكی ورزشی، دانشگاه های علوم پزشكی و انجمن های علمی باید كار تیمی خوبی برای ورزشكاران انجام دهند.
برنامه پزشكی ورزشی جمعه 27 بهمن با اجرای مهرداد محمدی و كارشناسی دكتر حمید مساعدیان پخش شد. این برنامه هر جمعه ساعت 14:30 به مدت 25 دقیقه از شبكه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
پزشكی ورزشی