پزشكی ورزشی جمعه از ساعت 14:30 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

پزشكي ورزشي

نكات ضروری در انجام فعالیت ورزشی در روزهای سرد سال

برنامه پزشكی ورزشی جمعه 4 اسفند با حضور دكتر حمید مساعدیان، مسئول بخش جستجو و نجات فدراسیون كوهنوردی و مسئول آموزش بخش پزشكی فدراسیون اسكی به موضوع انجام فعالیت ورزشی در روزهای سرد سال اختصاص داشت.

1396/12/05
08:45

به گزارش رادیو ورزش؛ دكتر حمید مساعدیان، مسئول بخش جستجو و نجات فدراسیون كوهنوردی و مسئول آموزش بخش پزشكی فدراسیون اسكی پیرامون فعالیت ورزشی در روزهای سرد سال اظهار كرد: برای ورزش باید وقت گذاشت و برنامه ریزی كرد. فعالیت ورزشی باید 45 دقیقه تا یك ساعت بطول انجامد و 2 تا 3 بار در هفته انجام گیرد. به افراد مسن و كسانی كه مشكل قلبی و عروقی دارند توصیه می شود كه در روزهای سرد سال در صبح زود فعالیت ورزشی نداشته باشند و ظهر و بعد از ظهر فرصت بهتری برای ورزش كردن این افراد است. برای سایر افراد صبح بهترین زمان برای ورزش است.
مساعدیان در ادامه تصریح كرد: در روزهای سرد باید یكسری اصول را رعایت كنیم. اول اینكه پوشش مناسبی داشته باشیم. لباس باید به حدی باشد كه احساس سرما نكنیم و دچار تعریق هم نشویم كه این موضوع با توجه به شرایط فیزیولوژیك افراد مختلف، متفاوت است و هر فرد می تواند براساس شرایط خود پوشش مناسبی را انتخاب كند. در دمای زیر صفر درجه باید لباس استرچ كه به سطح بدن می چسبد؛ پوشید تا از كاهش دمای سطحی جلوگیری كند. لذا در روزهای سرد، بارانی و برفی نسبت به پوشش لازم دقت شود.
وی در خصوص نكات تغذیه ای كه ورزشكاران باید رعایت كنند؛ بیان كرد: فاصله زمان ورزش با دریافتی مواد غذایی باید حداقل یك ساعت تا یك ساعت و نیم باشد. مواد غذایی دریافتی پر كالری، كم حجم و به دفعات، بهترین شرایط تغذیه ای در روزهایی است كه به فعالیت ورزشی پرداخته می شود. بهتر است در روزهای سرد از مایعات گرم و شیرین استفاده شود. بعلاوه بحث گرم كردن هم باید مد نظر قرار گیرد و حداقل یك چهارم زمان را به گرم كردن بدن و انجام حركات كششی اختصاص داد.
وی در ادامه افزود: در زمان آلودگی هوا باید از انجام فعالیت ورزشی در فضای باز خودداری كرد و در باشگاه های سرپوشیده و یا در محیط خانه به فعالیت ورزشی پرداخت.
برنامه پزشكی ورزشی جمعه 4 اسفند با اجرای محمدی از رادیو ورزش پخش شد. این برنامه هر جمعه ساعت 14:30 به مدت 25 دقیقه از شبكه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
پزشكی ورزشی