پزشكی ورزشی جمعه از ساعت 14:30 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

پزشكي ورزشي

مراحل آماده سازی برای جلوگیری از آسیب ورزشی

برنامه پزشكی ورزشی جمعه 25 اسفند با حضور دكتر علیرضا سلیمی، كارشناس علم تمرین به موضوع مدیریت آسیب ورزشی اختصاص داشت.

1396/12/26
09:01

به گزارش رادیو ورزش؛ دكتر علیرضا سلیمی، كارشناس علم تمرین پیرامون آسیب های ورزشی اظهار كرد: رشد بسیار تدریجی است ولی آسیب می تواند در یك لحظه تمام دستاوردهای فرد را به باد دهد. هر عاملی كه وضع موجود ما را بدتر كند؛ آسیب نام دارد. یكسری آسیبها مثل آسیب فیزیكی آشكار هستند. بعضی آسیبها نیز پنهان هستند و چون فرد از آن غفلت می كند؛ در بلند مدت لطمات جبران ناپذیری مانند آسیب روانی، رفتاری یا انگیزشی را بهمراه دارد و باعث افت عملكرد شخص می شود.
وی در ادامه افزود: قبل، حین و بعد از آسیب گستره آسیب نام دارد. آن اتفاقی كه بعد از آسیب رخ می دهد؛ حالت آشكار آسیب است. یكی از ساده ترین علائمی كه آسیب را آشكار می سازد درد، بی حالی و بی انگیزگی است و با این علائم بدن هشدار می دهد كه اتفاق ناخوشایندی در حال اتفاق است و اگر به آنها توجه نكنیم؛ از حالت پنهان به حالت آشكار درخواهد آمد.
سلیمی درخصوص مراحل آماده سازی برای جلوگیری از آسیب ورزشی بیان كرد: جسم، ذهن و سیستم انرژی ما قبل از اینكه شروع به فعالیت كند؛ نیاز به آمادگی دارد. 4 مرحله آماده سازی برای جلوگیری از آسیب های پنهان وجود دارد 1- قبل از شروع فعالیت چشمها را بسته و تمركز كنید و به فعالیتهایی كه قرار است انجام گیرد فكر كنید تا سطح انرژی مغزی بالا بیاید. شكرگزاری از خداوند و قدردانی از خویشتن باعث می شود كه مغز آمادگی پذیرش فعالیت با سطح انرژی بالا را داشته باشد. 2- قلب و سیستم تنفسی در انجام یك فعالیت بسیار سهیم هستند. قبل از فعالیت باید قلب و عروق را با تنفس آماده كرد. چند بار نفس عمیق بكشید تا هارمونی خوبی بین مغز و قلب اتفاق بیفتد. 3- عامل بعدی درگیر كردن مفاصل است. اگر مفاصل آماده نباشند و عضلات درگیر شوند ممكن است باعث آسیب شود. باز و بستن مفاصل راهكار ساده ای برای آماده شدن مفاصل است. 4- وقتی مفاصل آماده فعالیت شد می توان انقباضات عضلانی داشت. نیروی زیاد انقباضات باعث آسیب به تاندونها و مفاصل می شود و با این روند ساده می توان جلوی بسیاری از آسیبها را گرفت.
وی در ادامه افزود: حركت جزئی از زنده بودن ماست. حركت باعث می شود كه درون سلول تنظیم شود؛ سطح انرژی سلول بالا رود؛ مواد زائد از بدن دفع شود؛ تولید انرژی در بدن بهتر شود. خود حركت از عوامل مهم جلوگیری از آسیب است. اشتباه در اینجاست كه ما فكر می كنیم؛ فعالیت بدنی كه در سالن و پارك انجام می شود؛ ورزش است و بقیه فعالیتهای در طول شبانه روز متفاوت هستند ولی در اصل اینطور نیست چون مكانیسم تولید حركت از یك منشا نشات می گیرد و همكاری بین موتورهای حركتی و عصب و عضله در تولید انرژی از طریق متابولیسم است. همكاری بین جسم و ذهن و نیاز آنها به تولید انرژی از طریق تغذیه باعث فراهم آمدن بستری می شود كه یك هارمونی سلامت یا آسیب ایجاد می كند. تمام فعالیتهای ما باید یك هدف مثبت داشته باشد یعنی وضع موجود را بهتر كند. آسیبها جز عواملی هستند كه وضع موجود را بدتر می كنند.
برنامه پزشكی ورزشی جمعه 25 اسفند با اجرای زهرا محمودوند پخش شد. این برنامه هر جمعه ساعت 14:30 به مدت 25 دقیقه از شبكه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
پزشكی ورزشی