پزشكی ورزشی جمعه از ساعت 14:30 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

پزشكي ورزشي

نقش تكنیكهای آرام سازی عضلانی در كاهش آسیب های ورزشی

برنامه "پزشكی ورزشی" روز جمعه 18 خراد با حضور دكتر اكرم كاویانی، متخصص رفتار حركتی به موضوع استراتژیهای شناختی و رفتاری در كاهش آسیب ورزشی اختصاص داشت.

1397/03/19
09:56

به گزارش رادیو ورزش؛ برنامه های پیشگیری كننده مختلفی برای كاهش آسیب ورزشی وجود دارد یكی از اینها استراتژیهای شناختی، عاطفی و رفتاری است.
دكتر اكرم كاویانی، متخصص رفتار حركتی پیرامون نقش استراتژیهای رفتاری و شناختی در كاهش آسیبهای ورزشی اظهار كرد: یكسری از استراتژیهای رفتاری و عاطفی هستند كه شاید در زندگی روزمره با آنها سروكار داشته ولی به اهمیت آن پی نبرده باشیم. برای مثال در موقعیت استرس زا گفته می شود كه آرام باشید ولی به این نكته توجه نمی شود كه تكنیكهای آرام سازی عضلانی وجود دارد كه می تواند به فرد كمك كند. یا در مسابقات ورزشی گفته می شود كه تمركز خود را روی هدفت حفظ كن، درحالیكه یكسری مهارتهای روانی و تكنیكهای رفتاری وجود دارد كه باعث افزایش تمركز افراد می شود.
وی ادامه داد: این موضوع بحث مفصلی را می طلبد ولی نكته در اینجاست كه این مداخله ها خیلی موثر هستند. در یك تحقیق، تكنیكهای آرام سازی را به افراد شركت كننده آموزش دادند و در آخر مشاهده شد كه در رشته فوتبال 22 درصد و در شنا 52 درصد كاهش آسیب ایجاد شد.
كاویانی در آخر تاكید كرد: وقتی صحبت از مداخله های رفتاری و روانی می كنیم باید توجه داشته باشیم كه این مداخله ها در كنار اقدامات دیگری تاثیر اصلی خود را می گذارند. در واقع اگر ما به بحث خواب، استراحت، ریكاوری و حتی برنامه های تمرینی افراد توجه كنیم، آن موقع است كه جوابی كه شایسته است را دریافت می كنیم. ولی هیچ كدام از این مباحث به تنهایی منجر به كاهش آسیب در یك فرد نمی شود. این روزها محققان به دنبال الگوهای چند رویكردی و چند مدلی هستند و یك رویكرد صرف جواب لازم را نمی دهد.
وی در پایان عنوان كرد: روانشناسان معتقدند كه آرام سازی در محیط خانه با محیط ورزشی كاملا متفاوت است. كسی كه تكنیكهای آرام سازی را در محیط عادی استفاده می كند ممكن است در محیط ورزشی نتواند این كار را انجام دهد. اگر شنوندگان برنامه در مورد آرام سازی در فضای ورزشی تجربه ای دارند لطفا با این برنامه در میان بگذارند.
برنامه "پزشكی ورزشی" روز جمعه 18 خرداد با اجرای محمودوند پخش شد. این برنامه هر جمعه ساعت 14:30 به مدت 25 دقیقه از شبكه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
پزشكی ورزشی