پزشكی ورزشی جمعه از ساعت 14:30 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

پزشكي ورزشي

نقش اعتماد به نفس، انگیزه و سرسختی در زندگی یك ورزشكار حرفه ای

برنامه "پزشكی ورزشی" روز جمعه 25 خرداد با حضور دكتر اكرم كاویانی، كارشناس رفتار حركتی به موضوع اهمیت هدفگذاری و الویت بندی ارزشها در زندگی اختصاص داشت.

1397/03/27
09:12

به گزارش رادیو ورزش؛ دكتر اكرم كاویانی، كارشناس رفتار حركتی پیرامون اهمیت هدفگذاری و الویت بندی ارزشها در زندگی اظهار كرد: قبل از اینكه در زندگی هدفگذاری كنیم باید ارزشهای زندگی مان را الویت بندی كنیم كه می تواند تحصیل، شغل، تندرستی و... باشد. نكته مهم در اینجاست كه این الویتها باید با ارزشها و باورها ما سازگار باشند. چون اگر الویتهایی داشته باشیم كه خارج از اصول ارزشی ما باشد بطور ناخودآگاه یك قسمت از ذهن ما تلاش می كند كه این اتفاق نیفتد.
وی ادامه داد: اگر به دنبال هدفهای مناسبی در زندگی خود هستید پس در وهله نخست باید نظام ارزش های خود را بطور كامل شناسایی كنید و ببینید كه ارزشهای زندگی شما دقیقا چه چیزهایی هستند. برای مثال، برای یك فرد ممكن است كه موقعیت مالی و شغلی مهمترین ارزش زندگی اش باشد و مقوله ای مثل تندرستی جز ارزشهای اول او نباشد یا برعكس.
كاویانی در ادامه تصریح كرد: بعد از اینكه نظام ارزشهای خود را شناسایی كردیم می توانیم به سراغ هدفهایی كه با آن ارزشها سازگار هستند، برویم. نكته مهم در اینجاست كه هدفهایی تحقق پیدا می كنند كه سازگار با نظام ارزشی فرد باشند و اگر این سازگاری وجود نداشته باشد، هدفها نیز تحقق پیدا نمی كنند چون در ناخودآگاه این اتفاق نیفتاده است.
این كارشناس در پایان یادآور شد: تعیین هدف باعث می شود كه یكسری منابع خلاق در فرد ایجاد شود و او را به نتیجه مطلوبش برساند. اهداف یكسری اظهارات دقیقی هستند كه افراد دوست دارند داشته باشند، برسند یا انجام دهند. ورزشكاری كه بطور منظم فعالیت ورزشی دارد؛ اعتماد به نفس، انگیزه و سرسختی بالایی در رسیدن به اهداف خود دارد. در نتیجه كسی كه می خواهد یك ورزشكار حرفه ای باشد باید سعی كند اعتماد به نفس، انگیزه كافی و بقیه بحثهای روانی مورد نظر را در خود ایجاد كند.
برنامه "پزشكی ورزشی" روز جمعه 25 خرداد با اجرای محمودوند پخش شد. این برنامه هر جمعه ساعت 14:30 به مدت 25 دقیقه از شبكه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
پزشكی ورزشی