پزشكی ورزشی جمعه از ساعت 14:30 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

پزشكي ورزشي

عارضه كجی گردن، از پیشگیری تا درمان

برنامه "پزشكی ورزشی" روز جمعه 16 شهریور با حضور دكتر اكرم كاویانی، مدرس دانشگاه به موضوع عارضه كجی گردن و درمان آن اختصاص داشت.

1397/06/17
10:07

به گزارش رادیو ورزش؛ اكرم كاویانی، مدرس دانشگاه پیرامون عارضه كجی گردن و درمان آن توضیح داد: سر در حالت طبیعی باید بشكل متعادل و در خط كشش ثقل با مهره های گردنی قرار گیرد. اگر در فردی استخوان پس سری و مهره های گردنی به سمت چپ یا راست متمایل گردد، فرد دچار كجی گردن است كه فاكتورهایی برای تشخیص آن وجود دارد. گاهی اوقات فرد متوجه كج گردنی نیست و با درد در سر، گردن یا چشم مراجعه می كند و در بررسی مشخص می شود كه دچار كجی گردن است و یك عادت اشتباه باعث این موضوع شده است. اگر این عارضه شناسایی و درمان نشود ممكن است اختلال در وسعت دید فرد و حتی چرخش چشمها را به دنبال داشته باشد.
وی تاكید داشت: این اختلالات و ناهنجاریها در بیشتر اوقات در سنین رشد اتفاق می افتد. بدین دلیل والدین كارهای غربالگری در مدارس را جدی بگیرند چون خیلی از مشكلات در سنین ابتدایی برطرف می شوند.
كاویانی تصریح كرد: یكی از علتهای رایج بخصوص در میان دانش آموزان ضعف شنوایی و بینایی است كه باعث می شود فرد سرش را به سمت منبع صدا یا تصویر بگرداند و دچار كجی گردن شود. علت مادرزادی قرار گرفتن نامناسب سر جنین در رحم مادر است. بعضی وقتها سوختگی پوست، پارگی دیسك بین مهره ای و صدمات موجب بروز این عارضه می گردد.
وی در خصوص نشانه های این عارضه گفت: در این عارضه فاصله گوشها از سطح شانه نامتقارن است، سر فرد به یك طرف و چرخش صورت به سمت دیگر قرار دارد و دامنه حركتی سر یكسان نیست.
كاویانی توصیه كرد: برای درمان حتما لازم است كه بینایی و شنوایی مورد سنجش قرار گیرد. سپس ویژگی های نگهداری صحیح سر و گردن در حالتهای مختلف ایستاده، نشسته و خوابیده به فرد توضیح داده شود. توصیه می شود این افراد در وضعیت ایستاده یا نشسته سرشان را بطور خودآگاه به سمت محور بدن قرار دهند و فرد نسبت به وضعیت خودش آگاه داشته باشد و سعی كند این كجی را صاف كند. در این عارضه عضلات یك طرف سر كوتاه و یك طرف دیگر كشیده شده است. درنتیجه فرد باید سعی كند با مقاومت دستش عضلات طرف كوتاه شده را به سمت مخالف برگرداند. البته باید توجه داشت كه مدت و تعداد تمرینات برای افراد مختلف دچار این عارضه بنا به شدت آن متفاوت است.
برنامه "پزشكی ورزشی" روز جمعه 16 شهریور با اجرای محمودوند پخش شد. این برنامه هر جمعه ساعت 14:30 به مدت 25 دقیقه از شبكه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
پزشكی ورزشی