پزشكی ورزشی جمعه از ساعت 14:30 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

پزشكي ورزشي

فقر حركتی عامل اصلی آسیبهای ورزشی

برنامه "پزشكی ورزشی" روز جمعه 6 مهر با حضور دكتر اكرم كاویانی، عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی به موضوع ارتباط فقر حركتی و آسیب ورزشی اختصاص داشت.

1397/07/07
09:48

به گزارش رادیو ورزش؛ دكتر اكرم كاویانی، عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به ارتباط فقر حركتی و آسیبهای ورزشی در این رابطه اظهار كرد: قسمتی از آسیبها مزمن هستند و به زمان و انرژی زیادی احتیاج دارند. عمده آسیبهای مزمن به خاطر فقر حركتی و ساختار نامناسب اسكلتی و عضلانی ایجاد می گردد. در حال حاضر كودكان به دلیل علاقه به تماشای تلویزیون یا بازیهای رایانه ای بصورت طولانی مدت در وضعیتی قرار می گیرند كه باعث می شود، ساختار ستون فقرات بویژه عضلات ناحیه گردن در آنها از حالت طبیعی خارج شود. در كودكی كه دچار عارضه گردن رو به جلو است، اگر مربی ژیمناستیك بخواهد مثلا غلت زدن را آموزش دهد، این عارضه ممكن است سبب آسیب حاد گردد و ستون فقرات نتواند بار ناشی از حركت را خنثی كند و فرم گردن از حالت استاندارد خارج می شود كه این امر به دلیل سبك زندگی غیرفعال است.
وی در ادامه افزود: كودكی كه به دلیل صافی كف پا كه برطرف نشده وارد رشته ای مثل بسكتبال می شود، فشار عضلانی كه برای پرش و دویدن بر او وارد می آید باعث درد در نواحی كمر، زانو و گردن می گردد.
كاویانی درخصوص تفاوت عارضه طبیعی از غیرطبیعی توضیح داد: هدف از رشد انسان این است كه به یك وضعیت ایده آل برسد. وضعیت ایده آل در یك فرد بالغ این است كه گردن در راستای كمر، كمر در راستای امتداد زانوها و زانوها در راستای كف پا قرار گیرد. در سنین 1 تا 7 سال به دلیل رشد ناكافی ساختار عضلانی نگهدارنده ساختار اسكلتی، یكسری ناهماهنگی هایی وجود دارد ولی بر اثر رشد قدرت عضلانی می تواند این ناهنجاری را جبران كند و طبیعی قلمداد می شود. رشد سیستم عضلانی و تقویت آن بر اثر فعالیت روزمره می تواند جبران ضعف عضلانی را كرده و باعث شود كه ساختار اسكلتی كودك به ساختار اسكلتی یك فرد بالغ نزدیك شود. آنچه باعث می شود این ساختار طبیعی و استاندارد شود، انجام فعالیت ورزشی مناسب، داشتن سبك زندگی فعال و در یك كلام استفاده صحیح از عضلات بدن است و اگر این اتفاق نیفتد این ضعف عضلانی با ضعف عضلانی گذر عمر همراه می شود و باعث عارضه فقر حركتی می شود كه منشا دلزدگی و خستگی افراد در فعالیت در محل كار، تحصیل، ورزش ... است.
برنامه "پزشكی ورزشی" روز جمعه 6 مهر با اجرای محمودوند پخش شد. این برنامه هر جمعه ساعت 14:30 به مدت 25 دقیقه از شبكه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
پزشكی ورزشی