پزشكی ورزشی جمعه از ساعت 14:30 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

پزشكي ورزشي

كمر درد در كودكان و راهكارهای درمان آن

برنامه "پزشكی ورزشی" روز جمعه 27 مهر با حضور دكتر اكرم كاویانی، عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی به موضوع كمر درد در كودكان اختصاص داشت.

1397/07/28
08:29

به گزارش رادیو ورزش؛ دكتر اكرم كاویانی، عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی پیرامون علت كمر درد در كودكان اظهار كرد: كمر درد در كودكان كمتر اتفاق می افتد و علت آن ممكن است با بزرگسالان متفاوت باشد. بیشترین علت كمر درد در كودكان كشیدگی عضلات در هنگام انجام فعالیت ورزشی است. كمر درد كودكان باید حتما تحت درمان قرار بگیرد تا مشكل جدی نشود.
وی درخصوص كمر دردی كه ناشی از آسیبهای ورزشی است، گفت: برخلاف تصور كه فوتبال به علت پر برخورد بودن بیشتر آسیب رسان است ولی ثابت شده كه اینطور نیست و این میزان در همه رشته هایی مثل ژیمناستیك، شیرجه و فوتبال یكسان بوده است. معمولا كمر درد با چند روز استراحت برطرف می شود ولی درصورتیكه برطرف نشد ممكن است مشكل جدی تری وجود داشته باشد و باید به متخصص مراجعه شود.
كاویانی در ادامه عنوان كرد: در نوجوانان درد كمر شدیدتر است كه احتمالا به علت سفتی عضلات همسترینگ ناحیه پشت ران پاست. برای پیشگیری توصیه می شود حركات كششی و نرمش در برنامه هفتگی قرار گیرد تا این مشكل بوجود نیاید. ازجمله دیگر علتهای كمر درد عفونت و تومور است كه البته خیلی شایع نیستند. علت دیگر عادات غلط نشستن، ایستادن و ... در افراد مثل كج پشتی و گردپشتی است كه باعث كمر درد می گردد.
كاویانی درخصوص راهكارهای حركتی برای رفع كمر درد بیان كرد: تمرینات زیادی در این رابطه وجود دارد. در اینجا چند تمرین عمومی برای انواع كمر درد را ذكر می كنیم. یكی از دلایل كمر درد این است كه عضلات پشت ران دچار سفتی می شود. برای حل این مشكل به پشت دراز بكشید و زانوها را خم كنید. سپس با باند كشی یا پارچه ای یكی از پاها را صاف بالا بیاورید و 3 تا 5 ثانیه نگه دارید. این كار را روی پای بعدی هم انجام دهید و چند بار تكرار كنید. تمرین بعدی این است كه لبه تخت به پشت دراز بكشید. یكی از پاها را در شكم جمع كنید و سعی كنید پای دیگر را آویزان كنید. این كار باعث می شود عضلات خم كننده لگن كشیده شود و به بهبود كمر درد خیلی كمك می كند. راهكار موثر دیگر تقویت عضلات شكم است كه ساده ترین تمرین انقباض عضلات شكم است. به راحتی عضلات شكم را منقبض نگه دارید و سفت كنید. شیوه دیگر این است كه به پشت دراز بكشید و سعی كنید بالا تنه را 30 درجه بالا بیاورید. این حركت را چند بار تكرار كنید.
برنامه "پزشكی ورزشی" روز جمعه 27 مهر با اجرای محمودوند پخش شد. این برنامه هر جمعه ساعت 14:30 به مدت 25 دقیقه از شبكه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
پزشكی ورزشی