پزشكی ورزشی جمعه از ساعت 14:30 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

پزشكي ورزشي

كج پشتی و راهكار درمان آن

برنامه "پزشكی ورزشی" روز جمعه 5 آبان با حضور دكتر اكرم كاویانی، مدرس دانشگاه به موضوع كج پشتی و راهكار درمان آن اختصاص داشت.

1397/08/05
08:24

به گزارش رادیو ورزش؛ دكتر اكرم كاویانی، مدرس دانشگاه در پاسخ به این سوال كه چرا ساختار اسكلتی و عضلانی مستعد آسیب است عنوان كرد: ساختار اسكلتی و عضلانی حالت انعطاف پذیری دارد و به همین دلیل است كه حركات مختلف براحتی انجام می شود. ولی همین انعطاف پذیری باعث می شود كه حتی با یك نشستن ساده غلط دچار عارضه اسكلتی و عضلانی شویم و شاید اطلاع نداشته باشیم كه با چند حركت ورزشی ساده می توان آن را برطرف كرد.
وی ادامه داد: یكی از عارضهای شایع در نوجوانان كج پشتی است. ستون مهرها یك تحدب و تعقر، یكی رو به جلو و یكی رو به عقب دارد و اگر صاف باشد، فرد دچار مشكل می شود. این مقدار انحنا طبیعی است. اگر این انحنا به سمت چپ و راست و مثل حرف S انگلیسی باشد، كج پشتی ایجاد شده است و اگر برطرف نشود از شایع ترین دلایل كمر درد بشمار می رود كه ممكن است تا آخر عمر با فرد بماند. كج پشتی بیشتر قبل از سن 14 سالگی اتفاق می افتد.
كاویانی درخصوص عوارض كج پشتی گفت: اگر كج پشتی بیشتر از 45 درجه باشد ممكن است باعث خستگی و كشیدگی عضلانی شود و قوسهای جبرانی در ستون فقرات فرد ایجاد كند. عارضه دیگر این است كه كاركرد دستگاه قلبی و تنفسی فرد دچار مشكل می شود. بعلاوه معمولا این افراد در راه رفتن دچار مشكل هستند و كمردرد دارند.
این كارشناس خاطرنشان كرد: عادت به نشستن یك طرفه در دانش آموزان یكی از علتهای بروز این عارضه است. ضعف بینایی و شنوایی یكی دیگری از دلایلی است كه باعث می شود فرد خود را به سمت منبع صدا یا تصویر كج كند. حمل كیف مدرسه بصورت یكطرفه نیز می تواند باعث بروز كج پشتی شود.
كاویانی در رابطه با راهكارهای برطرف كردن این مشكل توضیح داد: كج پشتی یا مادرزادی است كه باید با متخصص ارتوپد مشورت شود و یا متحرك است كه به علت عادتهای غلط است و با یكسری تمرینات اصلاحی می توان برطرف كرد. مهمترین عضله كه در انحراف ستون فقرات نقش دارد، عضله راست كننده ستون مهره هاست كه اگر به اندازه كافی قوی باشد، راستای طبیعی ستون مهره ها باقی می ماند. برای تقویت این عضله می توان تمرینات ساده ای را انجام داد. برای مثال با بازوهای كشیده از بارفیكس آویزان شوید یا اینكه حركت كشش گربه را انجام دهید.
برنامه "پزشكی ورزشی" روز جمعه 5 با اجرای محمودوند پخش شد. این برنامه هر جمعه ساعت 14:30 به مدت 25 دقیقه از شبكه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
پزشكی ورزشی