پزشكی ورزشی جمعه از ساعت 14:30 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

پزشكي ورزشي

تمرین های ساده برای غوز و گوژپشتی

برنامه "پزشكی ورزشی" روز جمعه 18 آبان با حضور دكتر اكرم كاویانی، استاد دانشگاه به بررسی علت و درمان عارضه گردپشتی و سر به جلو اختصاص داشت.

1397/08/19
09:22

به گزارش رادیو ورزش؛ دكتر اكرم كاویانی، استاد دانشگاه پیرامون عارضه گردپشتی توضیح داد: در عارضه گرد پشتی، انحنای ستون فقرات در قسمت پشت حالت گرد به خود می گیرد و استخوان جناق به سمت جلو فرو رفته می شود. درصورتیكه این عارضه شدید باشد؛ اندامهای حساس داخلی تغییر جا می دهند و گاهی فرد با تنگی نفس و مشكلات سیستم گردش خون مواجه می شود.
وی ادامه داد: دستهای انسان رو به جلوی بدن قرار دارد، كاركرد بیش از حد دستها باعث می شود كه عضلات مخالف ضعیف تر شوند و كش بیایند. به این عارضه گردپشتی یا گوژپشتی می گویند.
كاویانی درخصوص عارضه سر به جلو بیان كرد: در عارضه سر به جلو، انحنای ستون فقرات در قسمت مهره های ناحیه گردن، به سمت جلو تغییر می كند. در ساختار طبیعی لاله گوش و زائده اخرمی بازو در یك راستا قرار دارند؛ در عارضه سر به جلو لاله گوش به سمت جلوتر است. عارضه سر به جلو یكی از دلایل گردپشتی است و هر دو اینها به دلیل طرز نشستن ناصحیح بخصوص در كودكان و نوجوانان است.
این كارشناس تصریح كرد: با توجه به شدت انحنا، عوارض ثانویه متعددی مثل اختلال در سیستم تنفسی و گردش خون در فرد ایجاد می شود. برای مثال فرد ضربان قلب تندتر از حد معمول دارد یا آستانه خستگی اش پائین است. از عوارض سر به جلو نیز سردرد را می توان نام برد. شاید فرد دچار این عارضه نتواند به حد استاندارد برسد ولی می تواند به سطح بهینه كه نزدیكترین سطح مطلوب است؛ دست پیدا كند.
وی عنوان كرد: دو نوع گرد پشتی داریم كه ساختاری و عملكردی نام دارند. گردپشتی ساختاری یا به اصطلاح عامیانه "غوز" با عمل جراحی برطرف می شود. در گردپشتی عملكردی، اگر فرد در وضعیت خوابیده قرار داشته باشد؛ گرد پشتی وجود ندارد و اغلب با یكسری تمرینات قابل درمان است. یكی از ساده ترین تمرینات این است كه فرد طاقباز دراز بكشد، دستها را به سمت بالا بگیرد و از یك نفر دیگر بخواهد كه كتفهایش را تا جایی كه ممكن است به زمین نزدیك كند. تمرین دیگر انجام حركت كشش گربه است. بدین شكل كه چهار دست و پا روی زمین نشسته بطوریكه دو دست نزدیك زانو باشد و با هر شماره دست از زانو دور و بالا تنه و كتف به زمین نزدیكتر می شود.
برنامه "پزشكی ورزشی" روز جمعه 18 آبان با اجرای محمودوند پخش شد. این برنامه هر جمعه ساعت 14:30 به مدت 25 دقیقه از شبكه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
پزشكی ورزشی