پزشكی ورزشی جمعه از ساعت 14:30 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

پزشكي ورزشي

گام به گام گرم كردن قبل از انجام یك فعالیت ورزشی

برنامه "پزشكی ورزشی" روز جمعه 14 دی با حضور علی صالح نیا، مربی بدنساز به موضوع گرم كردن صحیح قبل از فعالیت ورزشی اختصاص داشت.

1397/10/15
10:26

به گزارش رادیو ورزش؛ علی صالح نیا، مربی بدنساز با اشاره به اینكه یكی از اصول مهم علم تمرین اصل گرم كردن قبل از فعالیت ورزشی است؛ در این رابطه اظهار كرد: هدف از گرم كردن قبل از فعالیت ورزشی افزایش دمای بدن، آمادگی روحی و روانی و آماده سازی مفاصل و عضلات برای یك فعالیت شدید ورزشی است. آمادگی قلبی و عروقی یك فرد با بالا بردن تدریجی ضربان قلب محك خواهد خورد و فرد آماده می شود كه فعالیت ورزشی خود را بشكل مناسبی شروع كند.
وی ادامه داد: گرم كردن شامل یك برنامه عمومی و یك برنامه تخصصی است. برنامه عمومی گرم كردن برای همه افراد در همه سنین لازم و ضروری است. اما برنامه تخصصی گرم كردن با توجه به رشته ورزشی فرد تعیین می گردد.
صالحی نیا عنوان كرد: یك برنامه ساده گرم كردن شامل 5 دقیقه كشش سبك، 5 تا 10 دقیقه دویدن آهسته با هدف افزایش دمای بدن، 5 تا 15 دقیقه حركات كششی و نرمشی عمومی با هدف افزایش دامنه حركتی عضلات است. در آخر هم توصیه می شود كه 10 دقیقه تمرینات ویژه ورزش مورد نظر فرد انجام گیرد.
این كارشناس بیان كرد: برای انجام فعالیت ورزشی صبحگاهی در فصول سرد سال و در مناطق سردسیری توصیه می شود كه قبل از شروع به دویدن آرام و تدریجی چند حركت ساده كشش و نرمش انجام گیرد. بعلاوه با ماساژ سطحی عضلات بدن می توان هم آمادگی روحی و روانی ایجاد كرد و هم با افزایش جریان خون سطحی آمادگی لازم در عضلات بوجود آورد. بعد چند حركت كششی ساده و سبك انجام شود.
صالح نیا تاكید كرد: البته باید توجه داشت كه این حركات قبل از رسیدن به آستانه درد باشد. احساس درد در عضلات بدین معناست كه عضلات به حداكثر كشش خود رسیده اند و در این حالت بدن مستعد پارگی جزئی عضلانی می شود.
وی یادآور شد: برای دویدن آهسته 5 تا 10 دقیقه ای، ابتدا با راه رفتن آغاز شود و بعد از یك الی دو دقیقه شروع به آرام دویدن كرده و به مرور زمان سرعت دویدن را به حد متعادل رسانده شود. در این حالت ضربان قلب به 110 تا 120 می رسد. از دویدن شدید اجتناب شود چون باعث آسیب جدی به بدن و بخصوص قلب و عروق می شود.
صالح نیا در ادامه افزود: حین گرم كردن و انجام فعالیت ورزشی، اگر در قسمت شكم و سمت راست و چپ احساس درد كردید؛ جای نگرانی وجود ندارد. درد زیر دنده ها عموما به علت فعال شدن كبد است چون عضلات به خون احتیاج پیدا می كنند و خون كبد خالی می شود و سوزش در ناحیه سمت راست بویژه زیر دنده را بوجود می آورد. با كاهش شدت فعالیت و دویدن می توان بدن را به پایداری رساند. اگر درد در ناحیه معده و گوارش باشد فعالیت باید قطع شود. یكی از علتهای درد معده فاصله نزدیك بین غذا خوردن و فعالیت ورزشی است كه حداقل 2 ساعت باید فاصله داشته باشند.
برنامه "پزشكی ورزشی" روز جمعه 14 دی با اجرای صالح نیا پخش شد. این برنامه هر جمعه ساعت 14:30 به مدت 25 دقیقه از شبكه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
پزشكی ورزشی