پزشكی ورزشی جمعه از ساعت 14:30 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

پزشكي ورزشي

نقش ورزش در زندگی فرد معلول

برنامه "پزشكی ورزشی" روز جمعه 28 دی با حضور دكتر سعید قائینی، كارشناس ورزش معلولین به موضوع نقش ورزش در افراد معلول اختصاص داشت.

1397/10/29
09:38

به گزارش رادیو ورزش؛ دكتر سعید قائینی، كارشناس ورزش معلولین پیرامون فعالیتهای ورزشی افراد معلول اظهار كرد: تربیت بدنی معلولین برای رسیدگی به نیازهای انسانهایی طراحی شده كه از مشكلات نسبتا پایدار زیستی و سلامتی رنج می برند. معمولا كودكان معلول انگیزه چندانی به انجام فعالیت بدنی ندارند. از این جهت مربی باید شدت و مدت تمرینات را مورد توجه قرار دهد.
وی ادامه داد: در تربیت بدنی معلولین چند اصل وجود دارد كه مهمترین آنها نقش خانواده است كه باید با كودك كار كند. مربی هم باید به خانواده در این رابطه توضیح داده و پیشرفتها را نشان دهد. نكته بعدی اصل اجتماعی شدن است تا این افراد جذب فعالیتهای جامعه شوند. اصل دیگر حیطه مجاور رشدی است یعنی فعالیتهایی كه با كمك انجام می شود و مربی در انجام آن سهم دارد و كم كم از سهم خودش كاسته تا كودك بطورمستقل انجام دهد. نكته مهم دیگر، موارد منع استعمال حركتی است كه مربی باید آگاهی داشته باشد. تربیت بدنی معلولین متمركز بر نیازهای افراد خاص است كه باید از زمانی آغاز شود كه كودك معنی تعلیم و تربیت را می شناسد. زمانی كه كودك برای انجام هدفی به فعالیت می پردازد؛ پروسه تربیت بدنی آغاز می گردد.
قائینی تصریح كرد: جامعه ما تمایز زیادی بین فرد سالم و معلول قائل می شود. فرد معلول نیازهای مختلفی دارد كه بخشی از این نیازها با فعالیتهای حركتی و بدنی معلولین رفع می شود. در وهله اول باید آگاهی خانواده ها را بالا برد. وقتی معلول متولد می شود؛ فعالیت بدنی باید شاملش شود ولی بیشتر پدر و مادرها انكار می كنند كه فرزندشان معلولیت دارد و به دنبال راه برطرف كردن معلولیت هستند. باید پذیرفت كه یك كودك فلج مغزی را نمی توان بطور كامل مداوا كرد و سطح فكری و فرهنگی جامعه باید در این زمینه رشد كند و بدانند كه هر كدام از معلولین دارای ظرفیتهایی هستند كه می توانند از آن بهره ببرند. یكی از چیزهایی كه باعث غنی شدن شدن این ظرفیتها می شود؛ فعالیت بدنی است. مشكل عمده مربیان با والدین این است كه انتظار دارند كه كار پزشكی انجام دهند و مشكل را برطرف كنند. درحالیكه ممكن است كه هدف مربی تنها اجتماعی كردن فرد معلول باشد تا اعتماد به نفس پیدا كرده و بتواند ارتباط برقرار كند.
برنامه "پزشكی ورزشی" روز جمعه 28 دی با اجرای محمودوند پخش شد. این برنامه هر جمعه ساعت 14:30 به مدت 25 دقیقه از شبكه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
پزشكی ورزشی