پزشكی ورزشی جمعه از ساعت 14:30 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

پزشكي ورزشي

راهكارهای پیشگیری از بروز آسیب ورزشی در معلولین

برنامه "پزشكی ورزشی" روز جمعه سوم اسفند با حضور دكتر محمدرضا محمود خانی، معاون فنی كمیته ملی پارالمپیك به موضوع راهكارهای پیشگیری از بروز آسیب ورزشی در معلولین اختصاص داشت.

1397/12/04
09:04

به گزارش رادیو ورزش؛ دكتر محمدرضا محمودخانی، معاون فنی كمیته ملی پارالمپیك پیرامون پیشگیری از آسیب ورزشی در معلولین اظهار كرد: وقتی از آسیب بویژه در معلولین صحبت می كنیم، الزاما آسیب می تواند در ورزش اتفاق نیفتد. اگر بخواهیم این مسئله را در ورزش بررسی كنیم باید در نظر داشته باشیم كه یكسری از عوامل خطر زا در بروز آسیب وجود دارند.
وی ادامه داد: در معلولین به اندازه محدودیتی كه یك اندام دارد، اندام دیگر باید بصورت جبرانی بار مسئولیت را بدوش بكشد. در معلولیت از ناحیه پا، دستها باید این وظیفه را بعهده بگیرند. یعنی یك بار مكانیكی اضافه را باید بدوش بكشند. ضمن اینكه سایر وظایف دست هم در سر جای خود باقی است. ریسك بیش كاری به دنبال معلولیت می آید و خطر آسیب ناشی از پركاری افزایش پیدا می كند.
محمود خانی عنوان كرد: از اهداف مهمی كه در ورزش معلولین دنبال می شود این است كه میزان استقلال حركتی حفظ و افزایش پیدا كند. ولی نباید آسیب بوجود آید چون نه تنها اهداف حاصل نمی گردد بلكه برعكس محدودیتهایی هم اضافه می شود. به عنوان مثال یكی از موضوعات تركیب بدنی است. بافت چربی غیر كارگر است كه روی بافت عضلانی قرار دارد. هر چه چربی بیشتر باشد میزان بار مكانیكی كه مفصل باید تحمل كند تا حركت را انجام دهد، بیشتر خواهد شد. وقتی تركیب بدنی فرد معلول اصلاح شود و به سمت متعادل پیش رود، كمك می كند كه ریسك خطر كاهش پیدا كند. البته نوع، شدت و مدت فعالیت نیز باید مورد توجه مربیان باشد.
وی تصریح كرد: ورزش قهرمانی جدا از آسیب نیست. اما ورزش جهت تندرستی می تواند بدون آسیب دیدگی باشد. اگر ما ملاحظات پیشگیرانه را در نظر داشته باشیم و براساس آن تمرینات را طراحی كنیم و پیش ببریم، ریسك بروز آسیب به شدت پائین می آید.
برنامه "پزشكی ورزشی" روز جمعه سوم اسفند با اجرای محمودوند پخش شد. این برنامه هر جمعه ساعت 14:30 به مدت 25 دقیقه از شبكه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
پزشكی ورزشی