پزشكی ورزشی جمعه از ساعت 14:30 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

پزشكي ورزشي

بهترین نوشیدنی برای ورزشكاران

برنامه "پزشكی ورزشی" جمعه 13 اسفند، با حضو دكتر حامد نجف پور، جراح دندانپزشك، به موضوع بهداشت دهان و دندان اختصاص داشت.

1395/12/14
09:53

به گزارش رادیو ورزش؛ دكتر حامد نجف پور، جراح دندانپزشك، در خصوص بهداشت دهان و دندان ورزشكاران گفت: به ورزشكاران توصیه می كنم كه به دندانها رسیدگی به موقع داشته باشند و زمان بیشتری را برای نظافت دهان و دندان بگذارند. افراد لازم است روش صحیح مسواك زدن را بیاموزند و استفاده از نخ دندان را جدی بگیرند.
وی، افزود: در اثر فعالیت و تعرق، مایعات بدن خشك می شود و لازم است این مایعات جایگزین شود. برای ورزشكاران بسیار مهم است كه از آب و نوشیدنی های ایزوتونیك استفاده كنند. نوشیدنی های ایزوتونیك منابع گلوكز دارند و با غلظت 6 تا 8 درصد، به تأمین ذخایر كربوهیدراتی كه برای سوخت و ساز بدن مورد نیاز است، كمك می كنند.
دكتر نجف پور، بهترین نوشیدنی كه ورزشكاران می توانند استفاده كنند را اینطور معرفی كرد: بهترین نوشیدنی ایزوتونیك، نوشیدنی است كه در منزل تهیه می شود. ورزشكاران باید سعی كنند از ایزوتونیك های صنعتی استفاده نكنند. افراد می توانند با میكس 200 میلی گرم آب پرتقال طبیعی، یك لیتر آب و كمی نمك یك نوشیدنی ایزوتونیك خوب تهیه كنند.
وی، تأكید كرد: ورزشكاران باید توجه داشته باشند كه نوشیدنی های ورزشی عموماً اسید سیتریك دارند؛ تمام اسیدها هم دارای پتانسیل فرسایش و تخریب دندانها هستند. روش نوشیدن هم یك مسئله بسیار مهم است؛ نوشیدنی را باید با نی و بسیار سریع نوشید كه در دهان نماند و دندانها كمتر در معرض فرسایش قرار بگیرند.
برنامه پزشكی ورزشی، با اجرای محمدی، هر جمعه ساعت 14:30 به مدت 25 دقیقه از شبكه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
پزشكی ورزشی