پزشكی ورزشی جمعه از ساعت 14:30 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

پزشكي ورزشي

آفت های تراش دندان سالم

برنامه "مجله پزشكی" جمعه 18 فروردین، با حضور حامد نجف پور، دندانپزشك، در ارتباط با عوارض تراش دندانهای سالم به گفتگو پرداخت.

1396/01/19
08:22

به گزارش رادیو ورزش؛ نجف پور، كارشناس برنامه، درباره آفت های تراش دندانهای سالم، عنوان كرد: متأسفانه برخی از همكارانم به اشتباه دندانها سالم بیمار را می تراشند. این روزها لمینیت بسیار باب شده و همه روز افراد مختلفی به دندانپزشكان مراجعه می كنند و می خواهند كه دندانهایشان سفید و مرتب شود؛ درست است كه سفید و مرتب شدن دندانها خوب است؛ اما نه به قیمت اینكه دندانهای سالم را از دست داد؛ زیرا زمانیكه  دندان سالمی را می تراشیم، در اصل داریم مینای آن را از بین می بریم. وقتی مینای دندان سائیده می شود، حتی اگر روی آن روكش قرار داده شود، دندان زیر لمینیت می پوسد.
وی، تأكید كرد: باید به افرادی كه لمینیت انجام می دهند، آموزش داده شود كه از نخ دندان بیشتر استفاده كنند و حتی 10 برابر قبل باید این كار را انجام بدهند.
نجف پور، تصریح كرد: ما باید راه درست را انتخاب كنیم و از دیگر روش های سفید كردن دندانها سود ببریم؛ به طور مثال می توانیم از روش بیلیچینگ (سفید كردن دندانها) استفاده كنیم و یا لمینیتی را انجام دهیم كه بدون تراش باشد كه این كار مهارت خاص متخصص را می طلبد و معدود همكارانم توانایی انجام این كار را دارند.
دندان از دست رفته را فقط باید با ایمپلنت جایگزین كرد و حتی اگر شرایط استخوانی مسائدی برای ایمپلنت نداشته باشد، می توان با پیوند استخوان و دیگر راه ها استفاده كرد؛ زیرا با كشیدن ریشه دندان، استخوان آن قسمت فك تحلیل می رود.
برنامه مجله پزشكی، با اجرای محمدی، هر جمعه ساعت 14:30 به مدت 30 دقیقه از شبكه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
پزشكی ورزشی