پزشكی ورزشی جمعه از ساعت 14:30 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

پزشكي ورزشي

نقش بهداشت دهان و دندان در موفقیت های ورزشی


در برنامه "پزشكی ورزشی" جمعه 5 خرداد، دكتر حامد نجف پور، جراح دندانپزشك، درباره نقش بهداشت و دهان و دندان در موفقیت های ورزشی توضیحاتی را ارائه كرد.

1396/03/06
09:45

به گزارش رادیو ورزش؛ دكتر حامد نجف پور، جراح دندانپزشك، در ارتباط با موضوع برنامه اظهار داشت: ورزشكاران برای چكاب های روتین دندانپزشكی، هر 6 ماه و حداكثر سالی یك بار به دندانپزشك مراجعه كنند. خوشبختانه برای چكاب دندانپزشكی هیچ تعرفه ای نیست و به صورت رایگان انجام می شود. ورزشكاران باید هر سال یك عكس كامل از فك و دهان داشته باشند؛ زیرا با كمك عكس پوسیدگی های نهان دیده می شود. پوسیدگی های سطحی دندان حتماً باید درمان شود؛ زیرا در غیر اینصورت به عصب می رسد و فرد با درد شدیدی مواجه خواهد شد كه در فعالیت های ورزشی تأثیر ناگواری دارد.
وی، به اهمیت نخ دندان اشاره كرد و گفت: بهداشت دهان و دندان، تنها به مسواك زدن ختم نمی شود. بنده به جرأت می گویم كه نخ دندان از مسواك هم واجب تر است؛ چون نخ دندان نقاطی را تمیز می كند كه با مسواك به آن دسترسی پیدا نخواهیم كرد.
دكتر نجف پور، عنوان كرد: همیشه به بیمارانم می گویم نخ دندان دمبل لثه است؛ همانطور كه در ورزش دمبل میزنیم عضلاتمان قوی شود، استفاده مرتب از نخ دندان هم باعث می شود كه لثه ها سالم بماند. متأسفانه در جامعه ما به استفاده از نخ دندان زیاد توجه نمی شود. 90 درصد افرادی كه به بنده مراجعه می كنند، یا نخ دندان نمی اندازند و یا اگر هم استفاده می كنند، روش آن صحیح نیست.
این دندانپزشك، تأكید كرد: دندانی كه زنده است، فقط باید ترمیم شود و به هیچ عنوان روكش توصیه نمی شود؛ اگر هم بحث زیبایی مطرح باشد، می توان از لمینیت یا كاپوزیت ونیر استفاده كرد كه نمای خوبی را برای فرد ایجاد می كند.
برنامه پزشكی ورزشی، با اجرای شكری، هر جمعه ساعت 14:30 به مدت 25 دقیقه از شبكه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
پزشكی ورزشی