پزشكی ورزشی جمعه از ساعت 14:30 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

پزشكي ورزشي

راهكارهایی برای مبارزه با ترس از دندانپزشكی

برنامه "پزشكی ورزشی" جمعه 26 خرداد، با حضور دكتر حامد نجف پور، جراح دندانپزشك، به بحث ترس از دندانپزشكی و مشكلات دندانی اختصاص داشت.

1396/03/27
09:36

به گزارش رادیو ورزش؛ دكتر نجف پور، دندانپزشك، در ارتباط با بحث ترس از دندانپزشكی، عنوان كرد: در مقالات علمی نوشته شده كه 75 درصد از بزرگسالان ترس از دندانپزشكی دارند. افراد سعی كنند تجربه های بد دندانپزشكی را به دندانپزشك عنوان كنند تا دوباره با آن حس بد مواجه نشوند. افراد باید هنگام مراجعه به دندانپزشك این شعار را با خود تكرار كنند كه دندانپزشكی درد ندارد. متأسفانه برخورد سرد و بی عاطفه كادر درمانی یكی از مسائلی است كه در كشور ما زیاد مشاهده می شود؛ این اتفاق خود ترس و دلزدگی برای بیمار ایجاد می كند.
یكی دیگر از ترسهایی كه برای مراجعه به دندانپزشكی وجود دارد، ترس مالی و هزینه های بالای آن است. هزینه های دندانپزشكی به خاطر وسایل و موادش بالاست؛ زیرا اكثر این وسایل از خارج می آید.
وی خاطرنشان كرد: 90 درصد از افرادی كه برای مشكل دهان و دندان به من مراجعه می كنند، از نخ دندان درست و یا اصلاً استفاده نمی كنند. ما باید نخست یاد بگیریم چطور از نخ دندان، مسواك و دهان شویه استفاده كنیم و تغذیه مان چگونه باشد. طبیعتاً پیشگیری خیلی بهتر از درمان است.
دكتر نجف پور، اظهار داشت: ما باید احتیاط كنیم و صبح و شب از نخ دندان استفاده كنیم. سعی كنیم چكاب روتین 6 ماهه یا یك ساله و مراجعه به دندانپزشك را داشته باشیم. پوسیدگی های سطحی را پر كنیم و نگذاریم كه مشكلاتمان حادتر شود.
این دندانپزشك، افزود: بهداشت دهان و دندان در كشور ما متأسفانه هنوز بسیار ضعیف است. ورزشكاران اگر یك، دهم آنقدر كه به فكر سلامت جسمانی و فیزیكی هستند به فكر بهداشت دهان و دندانشان باشند، بعید می دانم كه اصلاً نیاز باشد به دندانپزشك مراجعه كنند.
برنامه پزشكی ورزشی، با اجرای محمدی، هر جمعه ساعت 14:30 به مدت 25 دقیقه از شبكه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
پزشكی ورزشی