پزشكی ورزشی جمعه از ساعت 14:30 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

پزشكي ورزشي

چگونه از دندانپزشكی نترسیم؟


برنامه "مجله پزشكی ورزشی" جمعه 2 تیر، با حضور دكتر حامد نجف پور، جراح دندانپزشك، به بحث ترس از دندانپزشكی و راهكارهایی برای رفع این مشكل اختصاص داشت.

1396/04/03
10:07


به گزارش رادیو ورزش؛ حامد نجف پور، جراح دندانپزشك، در ارتباط با بحث ترس از دندانپزشكی اظهار كرد: ترس رفتن به مطب دندانپزشكی و یا دیدن دندانپزشك برای برخی افراد از درد دندان هم بدتر است. اگر فردی از رفتن به مطب می ترسد، نباید اینطور فكر كند كه فقط اوست كه چنین ترسی دارد و این ترس كاملاً طبیعی است. بسیاری از افراد به خاطر این موضوع از درمان منظم دندانها اجتناب می كنند؛ اما همین مسئله كار را به جاهای باریك تر و درمان پیچیده تر می رساند.
وی، در پاسخ به این سوال كه دندانپزشكان برای از بین بردن ترس بیماران باید چه اقدامی انجام دهند، گفت: به نظر بنده محیط مطب باید بسیار آرام باشد تا فرد مراجعه كننده دچار تشویش و استرس نشود. دندانپزشك باید با بیمار ارتباط خوبی برقرار كند تا آن فرد بتواند همه مسائل و مشكلاتی كه دارد را عنوان كند. برای كاهش ترس و اضطراب دندانپزشك می تواند بسته به شرایط جسمی فرد داروهایی را تجویز كند یا با انجام یك سری تكنیك های آرام بخش شرایطی مطلوبی را برای فرد مهیا كند.
دكتر نجف پور، تأكید كرد: افراد باید با خود تكرار كنند كه دندانپزشكی درد ندارد. ما همیشه به بیماران یادآوری می كنیم كه اگر در طول درمان كوچكترین درد یا ناراحتی داشتید به ما عنوان كنید تا سریعاً بی حسی موضعی بیشتری تزریق كنیم یا ژل بی حسی بزنیم. به نظرم من با ایجاد چنین شرایطی ترس بیمار از بین خواهد رفت.
وی، در پاسخ به این سوال كه آیا ورزشكاران می توانند در طی مراحل درمان كه ممكن است چند روز طول بكشد با همان شدت قبل تمرینات خود ادامه دهند، بیان كرد: درمان های دندانپزشكی سطوح مختلفی دارد. برای ترمیم و درمان های ساده دندان، افراد حتی بعد از برطرف شدن بی حسی موضعی به راحتی می توانند تمرینات خود را از سر بگیرند؛ اما پس از جراحی های دندانی نیاز به حداقل 24 ساعت استراحت است.
برنامه مجله پزشكی ورزشی، با اجرای محمدی، هر جمعه ساعت 14:30 به مدت 25 دقیقه از شبكه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
پزشكی ورزشی