پزشكی ورزشی جمعه از ساعت 14:30 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

پزشكي ورزشي

اقدامات اولیه درمانی در آسیب های ورزشی

در برنامه "مجله پزشكی ورزشی" جمعه 16 تیر، حامد نجف پور، جراح و دندانپزشك، در خصوص اقدامات اولیه درمانی در آسیبهای ورزشی نكاتی را ارائه كرد.

1396/04/17
09:55

به گزارش رادیو ورزش؛ حامد نجف پور، جراح و دندانپزشك، در ارتباط با اقداماتی كه در مواجهه با آسیب های ورزشی انجام آن ضروری است، گفت: معمولاً آسیبهای ورزشی موجب خونریزی یا خون مردگی در ناحیه آسیب دیده می شود. یخ بهترین ابزار برای فروكش كردن التهاب است و درد را كامل تسكین می بخشد. كمپرس آب سرد را باید به مدت 10 دقیقه روی عضو آسیب دیده قرار بدهیم و پس از 10 دقیقه استراحت، مجدداً این اقدام را انجام می دهیم؛ زیرا بعد از برداشتن یخ تا مدت 10 دقیقه رگهای خونی سفت هستند.
وی، تأكید كرد: عضو آسیب دیده بعد از كمپرس آب سرد حتماً باید با باند بسته شود تا از خون مردگی و التهاب جلوگیری شود. از داروهای ضد درد و التهاب و حتی گاهی آسپرین هم می تواند استفاده كرد.
برخی ورزشكاران تصور می كنند كه با ادامه فعالیت ورزشی درد عضو آسیب دیده كاهش پیدا می كند؛ در حالیكه این تصور اشتباهی است و حتی درد عضو بدتر هم می شود.
دكتر نجف پور، به برخی آسیبهای ورزشی شایع اشاره كرد و گفت: آسیبهای شنا اغلب از نوع آسیبهای مزمن هستند و مكانیزمی ایجاد می كنند كه به علت استفاده بیش از حد یك عضو و حركات تكراری است. شایع ترین نوع آسیب در شناگران حرفه ای درد شانه است؛ زیرا این ورزشكاران حركات چرخشی مكرری در طول شنای كرال سینه، كرال پشت و پروانه انجام می دهند. از دیگر آسیبهای شایع ورزشكاران آسیب شانه تنیس بازان است كه البته در قسمت ساعد نیز اتفاق می افتد.
وی، اظهار كرد: حركات كششی استاندارد قبل از تمرینات قدرتی كمك می كند كه عضلات بدن شل شود و آمادگی لازم برای انجام حركات مكرر را داشته باشد.
برنامه پزشكی ورزشی، با اجرای محمدی، هر جمعه ساعت 14:30 به مدت 25 دقیقه از شبكه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
پزشكی ورزشی