پزشكی ورزشی جمعه از ساعت 14:30 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

پزشكي ورزشي

اقدامات اولیه هنگام شكستگی دندان


برنامه "پزشكی ورزشی" جمعه 6 مرداد، با حضور حامد نجف پور، جراح و دندانپزشك، پیرامون صدمات فك و صورت نكاتی را ارائه كرد.

1396/05/07
08:15


به گزارش رادیو ورزش؛ حامد نجف پور، جراح و دندانپزشك، در ارتباط با صدمات فك و صورت و اقدامات اولیه در این مواقع اظهار كرد: حوادث دندانپزشكی بیشتر در ورزشهای رزمی مثل: بوكس، تكواندو و نیز والیبال و تنیس اتفاق می افتد. ورزشكاران به خصوص افراد زیر 15 سال بیشتر از ناحیه دندان های جلویی دچار آسیب می شوند.
وی، تصریح كرد: وقتی كه فك بیرون زده باشد و به موقع پیشگیری نشود؛ یعنی درمان ارتودنسی از سن 8 تا 10 سالگی و درمان ثابت در سن 10 تا 12 سالگی انجام نشده باشد، بیشتر در معرض خطر آسیب قرار می گیرند. هنگامی كه فك بیرون زده باشد، دندانها نیز متمایل به سمت بیرون هستند و لب نمی تواند دندانها را بپوشاند و در برابر ضربات حمایت كند.
این دندانپزشك، افزود: در آسیب های فك و صورت در فعالیت ورزشی، اولین جایی كه آسیب می بیند بافت نرم مثل لب و لثه ها است؛ بعد از آن دندانها به خصوص دندانهای جلو و سپس استخوان فك است.
دكتر نجف پور، اقدامات اولیه در آسیبهای دندانی را اینطور شرح داد: در صورتیكه فرد دچار شكستگی دندان شد، توصیه می شود با به همراه داشتن تكه شكسته دندان فوراً به دندانپزشكی مراجعه كنند تا ترمیم لازم توسط پزشك صورت بگیرد. تكه دندان شكسته باشد باید در یك تكه گاز خیس یا یك لیوان شیر یا لیوان سرم نمكی قرار دهند كه خشك نشود و ظرف یكی، دو ساعت به دندانپزشك برسانند.
برنامه پزشكی ورزشی، با اجرای محمدی، هر جمعه ساعت 14:30 به مدت 25 دقیقه از شبكه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
پزشكی ورزشی