اقتصاد و كارآفرینی دوشنبه ها از ساعت 13:35 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

اقتصاد و كارآفريني

همكاری دو وزارت بهداشت و ورزش برای حل مشكلات اشتغال و سلامت

برنامه اقتصاد و كارآفرینی دوشنبه 11 بهمن با حضور دكتر محمدرضا برومند، استاد دانشگاه و دبیر كارگروه اشتغال و كارآفرینی وزارت ورزش و جوانان به بررسی اقدامات این كارگروه جهت اشتغال و كارآفرینی اختصاص داشت.

1395/11/19
12:51

به گزارش رادیو ورزش؛ دكتر محمدرضا برومند، استاد دانشگاه و دبیر كارگروه اشتغال و كارآفرینی وزارت ورزش و جوانان پیرامون راهكارهای این كارگروه در زمینه اشتغال اظهار كرد: مسئله اشتغال پیچیده است و برای حل آن باید نگاهی فرابخشی و بین بخشی داشت. در این راستا وزارت ورزش و جوانان و كارگروه اشتغال و كارآفرینی تلاش دارد ارتباط بین بخشی را شكل دهد. وزارت بهداشت و درمان یكی از بخش های كلیدی برای توسعه كارآفرینی و اشتغال در حوزه ورزش است. ما با دو مشكل جدی بیكاری و سلامت در جامعه روبرو هستیم. برای مثال 6 میلیون دیابتی داریم كه در چند سال آینده این تعداد به 9 میلیون می رسند؛ بیماری قلبی و عروقی دومین عامل مرگ و میر در كشور است و ... . از سوی دیگر مشكل اشتغال متخصصین دانشگاهی را داریم كه می توانیم این دو مشكل را باهم و به شكل منطقی حل كنیم. بدین شكل كه در وزارت بهداشت نیازهایی وجود دارد كه می توان از پتانسیل متخصصین ورزشی برای برطرف كردن آن بهره برد.
بعد از دهه ها وزیر بهداشت و وزیر ورزش و جوانان تفاهم نامه ای منعقد كردند تا از ظرفیتهای یكدیگر بهره ببرند. یكی از این ظرفیتها بكارگیری فارغ التحصیلان رشته تربیت بدنی در حوزه پیشگیری و حتی درمان بیماری های متعددی نظیر دیابت، پرفشاری، پوكی استخوان و غیره است. با پیشگیری، از هزینه های مختلف درمان جلوگیری می شود و منابع و ثروت ملی به هدر نخواهد رفت.
برومند درخصوص سازمان ورزش شهرداری ها توضیح داد: سازمان ورزش شهرداری ها تنها در كلان شهرها وجود دارد و خلا آن در شهرهای متوسط و كوچك كاملاً احساس می شود. این كارگروه اقداماتی را از طریق وزارت كشور و شهرداری ها انجام داده است تا سازمان ورزش شهرداری ها را در سایر شهرها و روستاها نیز ایجاد كند.
وی در مورد سن از كار افتادگی در دنیا و ایران گفت: در همه كشورها تلاش می شود فاصله بین كارافتادگی و مرگ را به حداقل برسانند بدین معنا كه تا روزی كه فرد در قید حیات است بتواند بطور مستقیم فعالیت روزانه خود را انجام دهد. در كشورهای توسعه یافته سن امید به زندگی بالاست و فاصله از كارافتادگی و مرگ بسیار پایین است ولی در كشور ما گاهی اوقات سالهای از كارافتادگی دو رقمی است و فرد برای فعالیت روزانه اش بالای ده سال وابستگی دارد. از این رو توصیه اكید می شود هموطنان فعالیت بدنی و ورزشی را جزو فعالیتهای ضروری زندگی خود قرار دهند.
برنامه اقتصاد و كارآفرینی دوشنبه 11 بهمن كاری از گروه علوم ورزشی، با اجرای حامد صفری تقدیم شنوندگان شد. این برنامه ساعت 13:30 دوشنبه ها به مدت 25دقیقه از رادیو ورزش پخش می شود.

دسترسی سریع
اقتصاد و كارآفرینی