اقتصاد و كارآفرینی دوشنبه ها از ساعت 13:35 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

اقتصاد و كارآفريني

مراحل آموزش كارآفرینی و ورود به فضای كسب و كار


در برنامه "اقتصاد و كارآفرینی" دوشنبه 12 آذر، دكتر بهزاد حسین عباسی، مدرس و مشاوره حوزه كسب و كار و دیجیتال ماركتینگ، مراحل آموزش كسب و كار و تخصص های لازم این حوزه را تشریح كرد.

1397/09/13
08:42


به گزارش رادیو ورزش؛ دكتر بهزاد حسین عباسی، مدرس و مشاوره حوزه كسب و كار و دیجیتال ماركتینگ، در پاسخ به این پرسش كه وقتی صحبت از آموزش های كارآفرینی می شود، منظور چه نوع آموزش هایی است، بیان كرد: اولین گام در این بخش از آموزش این است كه افراد كارآفرین باید چه كارهایی بلد باشند و تمام مواردی كه كارآفرین برای مدیریت خود و منابع انسانی باید بیاموزد را شامل می شود. فاز دوم، فرآیندهای كسب و كار است كه دانش تخصصی كسب و كار، دانش بازاریابی و بازار فروش در این بخش قرار می گیرند. فاز بعدی، بحث برندینگ است؛ اینكه محصول را چطور در بازار معروف و برند كند.
دكتر عباسی، ادامه داد: فرآیندهای مدیریت كسب و كار شامل این بخش ها می شود: كسب و كار را چطور ارزیابی می كنیم؛ آینده كسب و كار را چطور می بینیم؛ منابع انسانی را چگونه مدیریت می كنیم و مدیریت خودمان چطور باید باشد. بحث روانشناسی و بحث اقتصادی از دیگر بخش های آموزش كارآفرینی است.
وی، در پاسخ به این سوال كه فردی كه می خواهد وارد فضای كارآفرینی شود، باید چه اقدامی انجام دهد، اظهار داشت: فرد باید بتواند خلق ایده كند كه ابتدا لازم است تخصص آن را كسب كند؛ سپس تخصص را تبدیل به ایده كند و در گام بعد تبلیغات كند. با توجه به ایكه تبلیغات گران است و كسب و كارهای نوپا یا استارت آپ ها نیاز به تبلیغات دارند، باید وارد فضای بازاریابی اینترنتی دیجیتال ماركتینگ شویم و از آن طریق محصول یا خدمات را بررسی كنیم و به بازار ارائه دهیم.
دكتر عباسی، مراحل كارآفرینی را اینطور تشریح كرد: شناخت، تبلیغات، بازاریابی، فروش و پشتیبانی مراحلی است كه یك كارآفرین باید آنها را به ترتیب طی كند. استارت آپ ها حتماً باید روی مدیریت ارتباط با مشتری(CRM)، نظرسنجی مشتری(CSM) و تجربه مشتری(CEM) كار كنند.
این كارشناس حوزه كسب و كار، در خصوص نحوه آموزش كارآفرینی به افراد با شخصیت های مختلف، اظهار كرد: ما در مرحله خودشناسی بحث كودك درون و درمان آن، هوش هیجانی و بیوریتم را داریم و همه از تخصص های كسب و كار به شمار می آیند. ما شاید برای كارآموزان 8 تا 10 ساعت درباره شخصیت شناسی صحبت كنیم؛ اینكه فرد چطور برای بحث كسب و كار خودشناسی كند و این بخش پله اول فضای كسب و كار شناخته می شود.
برنامه اقتصاد و كارآفرینی، با اجرای عباس فرهمندمهر، كاری از گروه علوم ورزشی است كه دوشنبه ها 13:35 به مدت 25 دقیقه از شبكه رادیویی ورزش پخش می شود.

دسترسی سریع
اقتصاد و كارآفرینی