اقتصاد و كارآفرینی دوشنبه ها از ساعت 13:35 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

اقتصاد و كارآفريني

عوامل مؤثر بر عملیاتی شدن ایده های كسب و كار


برنامه "اقتصاد و كارآفرینی" دوشنبه 26 آذر، با دكتر مهدی صفایی، كارآفرین مدرس حوزه كسب و كار، در ارتباط با حوزه كسب و كار و كارآفرینی به گفتگو پرداخت.

1397/09/27
08:49


به گزارش رادیو ورزش؛ دكتر مهدی صفایی، كارآفرین مدرس حوزه كسب و كار، در پاسخ به این پرسش كه در فضای كنونی بازار كسب و كار آیا می توان هر ایده ای را ارائه كرد، اظهار داشت: بنده تصور می كنم یك مشكل خیلی بزرگ در كسب و كارهای كشور داریم. بسیاری از افراد ذاتاً حس كارآفرینی و كسب و كار خاص ندارند؛ البته نه به خاطر اینكه آن موفقیت برایشان ایجاد نمی شود؛ بلكه به این علت كه از لحاظ ذهنی آمادگی لازم را ندارند.
اغلب افرادی كه به مشكل خورده اند، روحیه كسب و كار نداشته اند؛ مدل آن را نمی شناختند و اشتباهاً وارده آن شده و زمین خورده اند. نخست باید این مسئله را در خودمان پرورش دهیم كه آیا این مدل رفتار را می پذیریم و علاقه مند به ریسك های خاص در اتفاقات این چنینی هستیم یا خیر. موضوع دوم این است كه هر 2 دقیقه ای كه از تفكر و ایده هر یك از ما می گذرد، 15 نفر در دنیا ایده ما را در ذهن خود مرور می كنند؛ یعنی آنها هم به ایده ما رسیده اند. تفاوت بین انسان های موفق و عادی این است كه عده ای ایده ها را عملیاتی می كنند؛ اما گروه دیگر فقط ایده دارند.
وی، عنوان كرد: ما باید این درك را داشته باشیم كه ایده بین 5 تا 7 درصد می ارزد. در تمام دنیا این رویكرد وجود دارد؛ اما متأسفانه در كشور ما بسیاری افرادی كه ایده دارند، احساس می كنند ایده آنها 50 درصد می ارزد. این مسئله باعث می شود كه سرمایه گذاران وارد این تجارت ها نشوند و اگر وارد شوند، اغلبشان به شكست می خورند. ما در ابتدا باید یك نقشه تجارت، فازبندی و تحقیق بازار داشته باشیم. بنده احساس می كنم جوانان ما خیلی بی پروا وارد این حوزه می شوند و همین مسئله باعث سرخوردگی و شكست آنها در تجارت می شود.
دكتر صفایی، در خصوص ارزیابی و اولویت بندی ایده ها بیان كرد: جغرافیای تجارت بسیار مهم است. یك فرد می تواند در تجارتی در اصفهان خیلی موفق باشد؛ اما در یزد چنین موفقیتی برایش ایجاد نشود. به اعتقاد بنده در وهله اول باید ایده مان را پرورش دهیم و نسبت به نیاز روز جامعه اولویت بندی كنیم. آن چیزی كه بسیار مهم است، این است كه قبل از عملیاتی كردن ایده، ابتدا باید ذهن خودمان را اصلاح كنیم و آمادگی لازم را بدست بیاوریم.
برنامه اقتصاد و كارآفرینی، با اجرای عباس فرهمندمهر، كاری از گروه علوم ورزشی است كه دوشنبه ها 13:35 به مدت 25 دقیقه از شبكه رادیویی ورزش پخش می شود.

دسترسی سریع
اقتصاد و كارآفرینی