اقتصاد و كارآفرینی دوشنبه ها از ساعت 13:35 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

اقتصاد و كارآفريني

ایده های موفق كارآفرینی چطور شكل می گیرند؟

برنامه "اقتصاد و كارآفرینی" دوشنبه 3 دی، با حضور دكتر مهدی صفایی، كارآفرین و مدرس حوزه كسب و كار، به موضوع ثبت ایده و موفقیت در تجارت اختصاص داشت.

1397/10/05
08:53

به گزارش رادیو ورزش؛ دكتر مهدی صفایی، كارآفرین و مدرس حوزه كسب و كار، در ارتباط با ثبت ایده و تأثیر آن در تجارت گفت: در آلمان شهری به نام ماینز وجود دارد. در ماینز یك ساختمان چهار طبقه قرار دارد كه هر فردی كه می خواهد بیزینس انجام دهد به آنجا مراجعه می كند و 2 كارشناس با توجه به میزان سرمایه فرد تجارت های مختلفی را به وی معرفی می كنند. بنده نمی دانم كه در كشورمان چنین اتفاقی می افتد یا خیر؛ اما اگر وجود ندارد، واقعاً حیف است؛ زیرا تمام افرادی كه ایده دارند در یك جا ثبت می شوند و این باعث می شود هر فردی كه می خواهد وارد سرمایه گذاری شود به درستی مورد راهنمایی قرار بگیرد.
وی، در پاسخ به این سوال كه با توجه به اینكه یك ایده ممكن است به ذهن چند نفر برسد، چطور می توان آن را ثبت كرد، اظهار داشت: ثبت ایده دقیقاً مانند ثبت برند است. برند هم ممكن است قبل یا بعد از ثبت به ذهن خیلی از افراد برسد؛ اما مهم این است كه چه كسی توانسته آن را ثبت و عملیاتی كند.
این كارآفرین، درباره وظایف كوچ یا منتور گفت: كوچ یا منتور كسی است كه فرد را از بیرون می بیند. اغلب ما به واسطه تعصبی كه به ایده هایمان داریم، خیلی خاص می بینیم و سعی نمی كنیم واقع بین باشیم؛ زیرا تعصب خاص نسبت به تجارت و ایده مان داریم. كوچ به ما كمك می كند كه ایرادهایمان را بدون قضاوت شخصی و ذهن مشخصی كه مرتبط با یك نفر است، انجام دهیم؛ بنابراین در كار تأثیر خوبی خواهد داشت. موضوع دوم این است كه بیزینسی كه در آن سرمایه گذاری احتیاج است، قطعاً باید با تفكر كامل و نگاه باز باشد.
هرگاه به این نتیجه رسیدیم كه ایده ما فقط 5 تا 7 درصد می ارزد، اما مادام العمر است، انسان های موفقی هستیم و به راحتی می توانیم در تجارت ها كارهای مختلف انجام دهیم.
دكتر صفایی به افراد علاقه مند به طرح ایده توصیه كرد: خیلی مهم است طوری ببینیم كه دیگران ندیده اند. افرادی در تجارت موفقند كه فقط طوری می بینند كه بقیه نمی بینند؛ به همین جهت در یك سری تجارت ها بعد از اینكه انجام می شود، می گوییم خیلی كار راحتی بود و این فقط تفاوت نگاه است.
برنامه اقتصاد و كارآفرینی، با اجرای عباس فرهمندمهر، كاری از گروه علوم ورزشی است كه دوشنبه ها 23:00 به مدت 30 دقیقه از شبكه رادیویی ورزش پخش می شود.

دسترسی سریع
اقتصاد و كارآفرینی