اقتصاد و كارآفرینی دوشنبه ها از ساعت 13:35 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

اقتصاد و كارآفريني

ریسك پذیری، یك اصل مهم در ارائه طرح كسب و كار


برنامه "اقتصاد و كارآفرینی" دوشنبه 17 دی، در گفتگو با دكتر مهدی صفایی، كارآفرین و مدرس حوزه كسب و كار، شاخص هایی كه كارآفرین در ارائه یك طرح به آنها توجه می كند را ارائه كرد.

1397/10/18
11:36


به گزارش رادیو ورزش؛ دكتر مهدی صفایی، كارآفرین و مدرس حوزه كسب و كار، در ادامه تشریح شاخص های اصلی كه سرمایه گذار در ارائه یك طرح به آنها دقت می كند، اظهار داشت: وقتی فردی می خواهد وارد یك جلسه شود، میزان ویژگی های مشترك، حتی علایق مشترك بین او و سرمایه گذار اهمیت دارد. موضوع دیگر این است كه فرد باید به طرح خودش اعتماد داشته باشد و این جسارت را داشته باشد كه درباره آن طرح ریسك كند. خیلی وقت ها ما یك اشتباه بزرگ داریم، ریسك را برای سرمایه گذار می گذاریم و خودمان هیچ كاری انجام نمی دهیم.
وی افزود: باید درك كنیم كه ما یك تفكر داریم و این تفكر می تواند موفق شود و یا نشود؛ زیرا ما در كشوری زندگی می كنیم كه شرایط به راحتی می تواند تغییر كند. ما اصلاً فكر نمی كردیم كه در عرض 2 ماه دلار آنقدر تغییر كند و سرمایه ما حداقل یك، سوم شود. در كنار این موارد نگاه یك سرمایه گذار می تواند متفاوت باشد و تغییر كند.
مسئله اصلی این است كه ما داریم ریسك را برای نفر دیگری ایجاد می كنیم؛ پس باید باهوش باشیم و از لحاظ ذهنی شخص مقابل را آماده كنیم. ما تصور می كنیم همه چیز را فقط سرمایه گذار باید بگذارد؛ در حالیكه اصلاً اینگونه نیست.
دكتر صفایی، تصریح كرد: افراد زیادی را می شناسم كه طرح ارائه می دهند و از ماه اول حقوق می خواهند. این اشتباهی است كه افراد مرتكب می شوند ؛ زیرا اعتماد سرمایه گذار را كم می كنند. ما افراد زیادی داریم كه طرح های خوبی هم را ارائه می دهند؛ اما خودشان انسان گرانی نیستند. افرادی كه چنین تصمیمی دارند، باید ریسك را تقسیم كنند تا سرمایه گذار را علاقه مند به همكاری كنند.
این كارآفرین، درباره دشواریهای تجارت بزرگ گفت: متأسفانه در جامعه ما هر چقدر تجارت افراد بیشتر شود، خستگی بیشتر می شود؛ نگرانی بیشتر می شود؛ بروكراسی اداری هم بیشتر می شود. در حالیكه در تمام دنیا این قضیه برعكس است. در دیگر كشورها اگر بتوانی كاری را راه اندازی كنی، همه دنبالت هستند و حمایت می كنند.
برنامه اقتصاد و كارآفرینی، با اجرای عباس فرهمندمهر، كاری از گروه علوم ورزشی است كه دوشنبه ها 23:00 به مدت 30 دقیقه از شبكه رادیویی ورزش پخش می شود.

دسترسی سریع
اقتصاد و كارآفرینی