اقتصاد و کارآفرینی دوشنبه ها از ساعت 13:35 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

اقتصاد و كارآفريني

ریسک پذیری، یک اصل مهم در ارائه طرح کسب و کار


برنامه "اقتصاد و کارآفرینی" دوشنبه 17 دی، در گفتگو با دکتر مهدی صفایی، کارآفرین و مدرس حوزه کسب و کار، شاخص هایی که کارآفرین در ارائه یک طرح به آنها توجه می کند را ارائه کرد.

1397/10/18
11:36


به گزارش رادیو ورزش؛ دکتر مهدی صفایی، کارآفرین و مدرس حوزه کسب و کار، در ادامه تشریح شاخص های اصلی که سرمایه گذار در ارائه یک طرح به آنها دقت می کند، اظهار داشت: وقتی فردی می خواهد وارد یک جلسه شود، میزان ویژگی های مشترک، حتی علایق مشترک بین او و سرمایه گذار اهمیت دارد. موضوع دیگر این است که فرد باید به طرح خودش اعتماد داشته باشد و این جسارت را داشته باشد که درباره آن طرح ریسک کند. خیلی وقت ها ما یک اشتباه بزرگ داریم، ریسک را برای سرمایه گذار می گذاریم و خودمان هیچ کاری انجام نمی دهیم.
وی افزود: باید درک کنیم که ما یک تفکر داریم و این تفکر می تواند موفق شود و یا نشود؛ زیرا ما در کشوری زندگی می کنیم که شرایط به راحتی می تواند تغییر کند. ما اصلاً فکر نمی کردیم که در عرض 2 ماه دلار آنقدر تغییر کند و سرمایه ما حداقل یک، سوم شود. در کنار این موارد نگاه یک سرمایه گذار می تواند متفاوت باشد و تغییر کند.
مسئله اصلی این است که ما داریم ریسک را برای نفر دیگری ایجاد می کنیم؛ پس باید باهوش باشیم و از لحاظ ذهنی شخص مقابل را آماده کنیم. ما تصور می کنیم همه چیز را فقط سرمایه گذار باید بگذارد؛ در حالیکه اصلاً اینگونه نیست.
دکتر صفایی، تصریح کرد: افراد زیادی را می شناسم که طرح ارائه می دهند و از ماه اول حقوق می خواهند. این اشتباهی است که افراد مرتکب می شوند ؛ زیرا اعتماد سرمایه گذار را کم می کنند. ما افراد زیادی داریم که طرح های خوبی هم را ارائه می دهند؛ اما خودشان انسان گرانی نیستند. افرادی که چنین تصمیمی دارند، باید ریسک را تقسیم کنند تا سرمایه گذار را علاقه مند به همکاری کنند.
این کارآفرین، درباره دشواریهای تجارت بزرگ گفت: متأسفانه در جامعه ما هر چقدر تجارت افراد بیشتر شود، خستگی بیشتر می شود؛ نگرانی بیشتر می شود؛ بروکراسی اداری هم بیشتر می شود. در حالیکه در تمام دنیا این قضیه برعکس است. در دیگر کشورها اگر بتوانی کاری را راه اندازی کنی، همه دنبالت هستند و حمایت می کنند.
برنامه اقتصاد و کارآفرینی، با اجرای عباس فرهمندمهر، کاری از گروه علوم ورزشی است که دوشنبه ها 23:00 به مدت 30 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش پخش می شود.

دسترسی سریع
اقتصاد و کارآفرینی