روانشناسی ورزشی سه شنبه ها از ساعت 13:35 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

روانشناسي ورزشي

نقش خواب مناسب در بهبود عملكرد ورزشكار

برنامه روانشناسی ورزشی سه شنبه 12 دی ماه با حضور دكتر خسرو حمزه، روانشناس ورزشی به موضوع نقش خواب مناسب بر بهبود عملكرد ورزشكار اختصاص داشت.

1396/10/13
09:05

به گزارش رادیو ورزش؛ دكتر خسرو حمزه پیرامون تاثیر خواب مناسب در بهبود عملكرد ورزشكاران اظهار كرد: ورزشكاران باید خواب منظمی داشته باشند و سعی كنند هر شب در یك ساعت خاص بخوابند. خواب منظم به مغز این امكان را می دهد كه مراحل مختلفی كه باید در خواب طی شود را تنظیم كند. وقتی سیكل مراحل خواب بدرستی طی شود؛ در زمان بیدار شدن، بدن احساس شادابی دارد و خواب آلوده نیست ولی اگر به دلایلی بین سیكل های خواب بیدار شوید؛ احساس خواب آلودگی خواهید كرد.
اگر ورزشكار در یك ساعت خاص نخوابد و هر شب در ساعات متفاوتی بخوابد؛ ساعت بیولوژیك بدنش مختل شده و سیكل های خواب منظم طی نمی شود. سیكل منظم در خواب باعث ریكاوری بدن می شود.
وی در ادامه افزود: هورمون رشد كه حتی در دوره بزرگسالی هم با میزان كمتری ترشح می شود و به بازیافت انرژی و ترمیم بافتهای تخریب شده كمك می كند؛ در ساعات بخصوصی از شب بیشتر ترشح می شود و خواب منظم در ترشح این هورمون تاثیر دارد. بعلاوه خواب در تمركز ورزشكار تاثیرگذار است و خواب نامنظم می تواند خلق او را برهم بزند.
برنامه روانشناسی ورزشی سه شنبه 12 دی كاری از گروه علوم ورزشی، با اجرای خسرو حمزه تقدیم شنوندگان شد. این برنامه ساعت 13:30 روزهای سه شنبه به مدت 30 دقیقه از رادیو ورزش پخش می شود.

دسترسی سریع
روانشناسی ورزشی