روانشناسی ورزشی سه شنبه ها از ساعت 13:35 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

روانشناسي ورزشي

دلیل خداحافظی زود هنگام پریسا فرشیدی از تكواندو


برنامه "روانشناسی ورزشی" سه شنبه 10 بهمن، با حضور خانم پریسا فرشیدی، قهرمان اسبق تكواندو، بررسی عوامل ترك زود هنگام ورزشكاران از ورزش مورد علاقه شان پرداخت.

1396/11/11
10:35

به گزارش رادیو ورزش؛ پریسا فرشیدی در سن 19 سالگی برنده مدال نقره المپیك آسیایی 2010 گوانجو بود. در سال 89 در سن 20 سالگی برنز قهرمانی آسیا را در تكواندو كسب كرد و در سال 2013 بازی همبستگی كشورهای اسلامی موفق به كسب مدال برنز شد و نیز در تورنمنت های مختلف مدال های گوناگونی را كسب كرده است.
پریسا فرشیدی، قهرمان اسبق تكواندو، در پاسخ به این سوال كه وقتی تكواندو را آغاز كردید، چه اهدافی را در سر می پروراندید، عنوان كرد: در 2 سال ابتدایی آغاز فعالیتم در این رشته، هدفم زیاد بزرگ نبود؛ اما مربی ام انگیزه بسیاری به من داد و در اولین مسابقه ای كه شركت كردم، 15 سال داشتم و توانستم مدال طلای كشوری را كسب كنم. با توجه به اینكه ملی پوش نبودم؛ اما توانستم بسیاری از ورزشكاران ملی پوش را شكست دهم و این انگیزه بسیار خوبی برایم شد. خودم تصور نمی كردم چنین تواناییهایی داریم. پس از این مسابقه مربی ام من را جدی گرفت و گفت حتی تا سطح قهرمانی المپیك هم می توانم پیشرفت كنم؛ زیرا در سن كم توانستم بسیاری از مدال آوران را شكست دهم.
وی، در ارتباط علت رهایی زود هنگام تكواندو اظهار كرد: دلیلش این بود كه خیلی زود به تیم ملی راه پیدا كردم. از سن 13 سالگی تكواندو را شروع كردم و در سن 15 سالگی به تیم ملی رفتم. هر سال كه قهرمانی كشور بود، طلا می گرفتم. شرایط اردو بسیار سخت است و هر روز باید تمرینات سنگینی داشته باشی؛ یك سری حواشی هم وجود دارد و من توانستم همه این شرایط را تحمل كنم؛ اما به سنی رسیدم كه انگیزه ام كمتر شد.
فرشیدی، در پاسخ به این پرسش كه به نظر شما چه كارهایی باید صورت می گرفت كه انجام نشد، تشریح كرد: من برای تیم ملی كم افتخار كسب نكردم و همیشه در ایران برترین بودم و حتی برخی سالها به عنوان فنی ترین بازیكن انتخاب می شدم؛ اما انگیزه لازم را به من نمی دادند؛ البته خودم هم مقصر هستم كه خیلی زود از تكواندو كنار رفتم.
وی، در پاسخ به این سوال كه آیا مربیان می توانستند كاری كنند كه از بازنشسته شدن زودهنگام شما جلوگیری كنند، گفت: بله؛ قطعاً مربی تأثیر زیادی روی بازیكن دارد. مربی من ندا زارع تنها شخصی بود كه به من انگیزه زیادی داد و شاید به خودم بود، زودتر تكواندو را كنار می گذاشتم. در تیم ملی شرایط طوری شد كه حتی مربی هم دوست نداشت زیاد اذیت شوم و با تصمیم من موافقت كرد.
برنامه روانشناسی ورزشی، با اجرای خسرو حمزه، كاری از گروه علوم ورزشی است كه سه شنبه ها ساعت 13:35 به مدت 25 دقیقه از شبكه رادیویی ورزش پخش می شود.

دسترسی سریع
روانشناسی ورزشی