روانشناسی ورزشی سه شنبه ها از ساعت 13:35 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

روانشناسي ورزشي

تأثیر ورزش بر سلامت روانی سالمندان


برنامه "روانشناسی ورزشی" سه شنبه 16 بهمن، دکتر نرگس مالمیر، روانشناس ورزشی، پیرامون فعالیت ورزشی سالمندان و مزایای آن توضیحاتی را ارائه کرد.

1396/11/18
08:57


به گزارش رادیو ورزش؛ دکتر نرگس مالمیر، روانشناس ورزشی، در خصوص تأثیر فعالیت ورزشی بر سلامت روان و بهبود کیفیت زندگی سالمندان گفت: سالمندان به دلیل بازنشستگی و کاهش منبع درآمد بیش از سایر افراد جامعه در معرض مشکلات مالی و متعاقباً بهداشت روان مثل: افسردگی و اضطراب قرار دارند؛ در این راستا ورزش می تواند نقش مهمی در بهبود توانایی انعطاف پذیری و تحرک، بهبود عملکرد شناختی و بهبود عملکرد سازگاری روانی ایفا کند.
وی، تصریح کرد: این موضوع غیر قابل انکار است که فعالیت بدنی می تواند سهم بسزایی بر بهبود کیفیت سالمندان داشته باشد؛ اما برای تأثیرگذاری هر چه بیشتر و مثبت ورزش در این روند ذکر چند نکته ضروری است؛ ابتدا اینکه برنامه های ورزشی منظم و مناسب برای سالمندان در کنار دیگر برنامه های مراقبتی گنجانده شود و اینکه حتماً مدت زمان و نوع فعالیت جسمانی بر اساس توانایی سالمندان تعیین شود. بهتر است فعالیت های مفرحی را به صورت مستمر برای این افراد در نظر بگیریم. ورزش های گروهی که در محیط های باز صورت می گیرند، در اولویت هستند. پیاده روی به صورت انفرادی هم می تواند جزء ورزش های مفرح محسوب شود؛ اما در هر صورت هرچقدر محیط پویاتر و شادتر باشد، تأثیرگذاری بهتری خواهد داشت.
دکتر مالمیر، اضافه کرد: دلیل تأکید بر پویایی محیط ورزشی این است که همزمان با آغاز سالمندی، افراد به تدریج برخی از کارکردهای فیزیولوژیکی، روانی و اجتماعی خود را از دست می دهند؛ بنابراین قرار گرفتن در محیط ورزش های گروهی و پرنشاط که با همسالان خود در تماس هستند، می تواند تأثیر خوبی بر احساس خودکارآمدی، اعتماد بنفس، بهبود خلق و روابط بین فردی آنها داشته باشد.
برنامه روانشناسی ورزشی، با اجرای خسرو حمزه، کاری از گروه علوم ورزشی است که سه شنبه ها ساعت 13:35 به مدت 25 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش پخش می شود.

دسترسی سریع
روانشناسی ورزشی